Kłopoty z pamięcią? Pomoże trening interwałowy

autor: • 11 grudnia 2017 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nikogo nie trzeba przekonywać do zalet wysokiej aktywności fizycznej. Teraz mamy jednak badania wskazujące, że intensywne ćwiczenia poprawiają również naszą pamięć.

Rozwój cielesny i umysłowy szły ze sobą w parze od starożytności i nie bez powodu mówi się, że trening odświeża umysł. Relacja między wysiłkiem fizycznym a sprawnością umysłową jest ogólnie znana, natomiast nowe badanie przeprowadzone na McMaster University wskazuje, że utrzymywanie wysokiej aktywności poprawia pamięć.

To odkrycie szczególnie istotne w przeciwdziałaniu demencji czy chorobie Alzheimera u osób starszych, ale zalety dostrzegane są niezależnie od wieku – wynika z podsumowania opublikowanego w „Journal of Cognitive Neuroscience”.

Badacze wykazują, że 6 tygodni z intensywnym wysiłkiem (20 minut treningu interwałowego dziennie) daje znaczącą poprawę w pamięci interferencyjnej, czyli w obszarze umożliwiającym nam odróżnienie naszego auta od innych takich samych modeli.

Wynik jest tym ciekawszy, że poprawa wystąpiła po naprawdę krótkim okresie. Badano 95 osób młodych, a im większa była ich poprawa fizyczna, tym więcej mieli BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego), czyli białka wspierającego rozrost i funkcjonowanie komórek mózgowych.

– Poprawa w tym zakresie dzięki ćwiczeniom pozwala wyjaśnić dostrzeżony już wcześniej związek między ćwiczeniami aerobowymi a wynikami w nauce – tłumaczy dr Jennifer Heisz, z Departamentu Kinezjologii na McMaster University. – Tym większe znaczenie aktywność może mieć u osób starszych.

Źródło: Journal of Cognitive Neuroscience

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *