Genetyka kontra sylwetka

autor: • 9 lutego 2015 • Najnowsze, Zdrowie3 komentarze

Często słyszymy, że istnieją naturalne predyspozycje do dobrego wyglądu, że ktoś ma szybki, albo wręcz przeciwnie, wolny metabolizm. Jest w tym dużo prawdy, każdy człowiek posiada pewne genetyczne uwarunkowania budowy ciała które nazywamy somatotypem

W zależności od tego, jak obdarzyła nas natura, powinniśmy w odmienny sposób podejść do dbania o sylwetkę.
Wyróżniamy trzy podstawowe somatotypy: EKTOMORFIK, ENDOMORFIK i MEZOMORFIK.
To oczywiście duże uproszczenie, ponieważ występuje szereg pośrednich rodzajów budowy, jednak ogólne spojrzenie pozwoli nam nieco wyjaśnić to zagadnienie.

Ektomorfik
To osoba o bardzo drobnej budowie i bardzo szybkiej przemianie materii. To sprawia, że bardzo rzadko miewa problemy z nadmiarem kilogramów, jednak budowanie masy mięśniowej może być poważnym wyzwaniem.

Osoby charakteryzujące się tym typem budowy powinny przede wszystkim dostarczać organizmowi odpowiednio dużo kalorii. Szczególnie w postaci niskoprzetworzonych węglowodanów oraz zdrowego tłuszczu.

By skutecznie kształtować sylwetkę muszą trenować intensywnie, bazując na wielostawowych złożonych ćwiczeniach, takich, jak: przysiady, wyciskania, wiosłowania. Główną formą progresji powinno być zwiększanie obciążenia z treningu na trening. Czasy przerwy między kolejnymi seriami i ćwiczeniami odpowiednio duże – nawet 3-4 minuty. A ilość treningów w tygodniu stosunkowo niewielka: 2 do 3 razy.

Endomorfik
To osoba o krępej budowie ciała i wolnej przemianie materii. Nie miewa problemów ze zwiększaniem masy, jednak bardzo często okupiona jest ona dużą ilością tkanki tłuszczowej.
Osoby charakteryzujące się tym typem budowy powinny szczególnie zadbać o jadłospis. Spożywać 6-7 niewielkich posiłków dziennie, zadbać o odpowiednią ilość protein. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ograniczenie spożycia węglowodanów, a w ich miejsce zwiększenie podaży zdrowego tłuszczu.
Endomorficy powinni trenować stosunkowo często, nawet do 5 razy w tygodniu. Wysiłki powinny być bardzo intensywne, czasy przerwy między seriami i ćwiczeniami powinny być w ich przypadku jak najkrótsze. Warto zadbać o odpowiednio dużą ilość wysiłków aerobowych i interwałowych.

Mezomorfik
To najrzadziej spotykany typ budowy. Proporcjonalna sylwetka, wąska talia i szerokie ramiona, połączenie najlepszych cech endo i ektomorfika.
W tym przypadku, żywienie powinno być zbilansowane, nie musi jednak być drakońską dietą, 5 posiłków dziennie będzie optymalną wartością.
Jeśli chodzi o trening, powinien on być urozmaicony. Ćwiczenie złożone oraz izolowane. Przeplatanie okresów wysokiej i niskiej intensywności wysiłkowej 3 do 4 razy w tygodniu. Jako forma progresji sprawdzi się zarówno zwiększanie obciążenia treningowego, jak i zmiana szybkości wykonywania ćwiczeń. Do tego umiarkowana ilość wysiłków tlenowych.

Jak widać, genetyka nie daje nam równych szans na starcie, jednak odpowiednie podejście i odrobina samodyscypliny pozwolą cieszyć się znakomitym wyglądem niezależnie naszego typu budowy.

Pin It

Podobne artykuły

3 Responses to Genetyka kontra sylwetka

 1. dla jablka pisze:

  Artykuł mnie bardzo zaciekawił, fajnie teraz wiem więcej.
  Ogólnie fajna strona 🙂 Pozdrawiam

 2. Eduardofum pisze:

  Fajna strona, bedę zaglądał tutaj częściej.

  —————————————————-

  najlepsze filmy online

 3. Hubertsl pisze:

  Siema wszystkich – fajna strona bede tu zaglądał częściej 🙂
  —————–
  gryonline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *