Krew będzie przezroczysta

autor: • 20 maja 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Krew wcale nie musi być czerwona. Nad jej przezroczystą wersją pracują naukowcy. Chcą, aby stanowiła ona substytut tej ludzkiej, a tym samym była rozwiązaniem wszelkich problemów z brakiem odpowiedniej krwi w szpitalach

Krwi w szpitalach nigdy nie jest za wiele. Mamy z nią problem i nie jest to dla nikogo żadną tajemnicą. Placówki muszą przechowywać wiele jej grup i podgrup. Do tego dochodzi również ryzyko związane z przetaczaniem krwi, gdyż zawsze istnieje niebezpieczeństwo transferu choroby.

Wprawdzie krew, która będzie przetaczana, podlega badaniom, jednak nie ma pewności, jakie choroby mogą się przenosić wraz z nią. Nie ma pewności czy nie będziemy mieć do czynienia z przypadłościami, których nie udało się jeszcze zidentyfikować, gdyż zwyczajnie ich nie znamy.

Biorąc pod uwagę te kwestie, grupa naukowców pod kierownictwem dr. hab. Tomasza Ciacha podjęła się więc opracowania syntetycznej krwi. Ich celem było stworzenie substytutu, który podobnie jak krew, przenosiłby tlen, a także był sposobem na jej bezpieczne przetaczanie. Substytut opracowany przez jego zespół powstaje z polisacharydów, czyli złożonych cukrów, na drodze syntezy chemicznej. Wpuszczany do krwiobiegu dociera do płuc, gdzie wiąże się z tlenem, a potem przenosi go do poszczególnych tkanek.

Syntetyczna krew nie tylko eliminowałaby ryzyko przeniesienia jakiejś choroby przy transfuzji, ale i mogłaby być przechowywana przez długi okres, rok, a nawet dłużej. Co więcej, substytut jest nietoksyczny, obojętny fizjologicznie i uniwersalny, rozwiązałby problem niedoborów poszczególnych grup krwi i nadawał się dla każdego.

W krwiobiegu substytut ten ulega powolnej biodegradacji, czyli rozkłada się na dwutlenek węgla, wodę, które późnej są usuwane z organizmu. Organizm przez trzy – cztery tygodnie może wyprodukować własne – przenoszące tlen – erytrocyty. Przez ten czas, substytut znajdzie się już poza organizmem, a tlen będą już przenosiły jego własne erytrocyty.

Naukowcy oprócz tradycyjnej funkcji krwi, znaleźli dla swojego substytutu dodatkowe zadanie: przechowywanie organów. Dzięki niemu być może udałoby się przechowywać organy do przeszczepów dłużej niż 6 godzin, wszystko dzięki temu, że syntetyczna krew byłaby przepuszczana przez wspomniany organ.

Pierwsze próby wykonania substytutu krwi na świecie miały miejsce wiele lat temu. Jednak do tej pory syntetyczna krew nie jest dostępna. Na razie naukowcy przeprowadzili badania w laboratorium. Teraz szykują duży eksperyment na zwierzętach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *