Zdrowy tryb życia – mniej udarów

autor: • 19 października 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Dlaczego warto zdrowo się odżywiać i dbać o swój organizm? Nie tylko ze względu na obecne trendy, ale i po to, aby przeciwstawiać się wielu niechcianym chorobom. Zabezpiecza nas to m.in. przed udarem mózgu

U podstaw wspomnianego udaru stoją problemy z krążeniem, które powodują zaburzenia czynności mózgu. Objawem takiego zdarzenia naczyniowego jest przede wszystkim bardzo silny ból głowy, określany przez chorych jako najsilniejszy w życiu. Dodatkowo pojawia się również niedowład jednej z kończyn, porażenie mięśni po jednej stronie twarzy, zaburzenia mowy, wzroku oraz równowagi. Często towarzyszy temu również utrata przytomności. Objawy te utrzymują się ponad 24 godziny. Udar może nastąpić m.in. na skutek zablokowania tętnicy przez skrzepliny. Zdarzają się też udary krwotoczne, czyli wylewy krwi do mózgu.

W takich sytuacjach podstawą jest przetransportowanie chorego na oddział udarowy, gdyż takie niedokrwienie mózgu bezpośrednio zagraża życiu pacjenta. Dlatego nie można z tym zwlekać, choć trzeba mieć świadomość, że nie każdy z efektów wystąpienia udaru będzie można odwrócić. Przyjęło się uważać, że opadające powieki czy kąciki ust pozostają po udarze na zawsze. Jednak istnieje szansa, że udar nie poczyni poważnych zniszczeń, o ile natychmiast rozpocznie się leczenie.

Mimo, że nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ niejednokrotnie sami dokładamy się do naszego niezbyt dobrego stanu zdrowia. Kluczowe sprawy to niepalenie, prawidłowa masa ciała, regularna aktywność fizyczna przynajmniej 30 minut dziennie, nienadużywanie alkoholu czy optymalna dieta. Wśród zaleceń opartych o wyniki badań naukowych jest m.in. zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych i unikanie przewlekłego używania papierosa elektronicznego, o ile nie jest to konieczne, żeby zapobiec powrotowi do nałogu. – Dla profilaktyki udaru całkowita abstynencja nie jest wskazana. Dopuszczalne jest umiarkowane spożycie alkoholu – do 24 g czystego alkoholu na dobę dla mężczyzn i połowę tej dawki dla kobiet niebędących w ciąży. Zwiększenie tego limitu powoduje skokowy wzrost ryzyka udaru – zauważa dr Michał Karliński z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Elementem profilaktyki jest też leczenie chorób towarzyszących zwiększających ryzyko udaru. Jest to nadciśnienie, migotanie przedsionków, zaburzenia gospodarki lipidowej i cukrzyca. Istotne jest leczenie przeciwzakrzepowe.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *