Wszystko, co musisz wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

autor: • 15 marca 2017 • ZdrowieKomentarze: (0)

Nadciśnienie tętnicze wydaje się być schorzeniem pozornie łagodnym. W praktyce jednak jest to bardzo poważny stan, który może doprowadzić do kolejnych powikłań, niekiedy nawet niebezpiecznych dla życia chorego. Poznaj objawy, dowiedz się jak wygląda leczenie oraz jakie są konsekwencje zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego.

CZYM JEST NADCIŚNIENIE TĘTNICZE?

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, podczas którego w układzie krążenia tętniczego dochodzi do podwyższonego stanu ciśnienia, przez pewien okres lub stale. Dotyczy ono zarówno ciśnienia górnego, jak i dolnego. Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  • Nadciśnienie tętnicze pierwotne – dotyczy aż 90% chorych. Ten rodzaj schorzenia jest o tyle specyficzny, że ustalenie konkretnej przyczyny nie jest do końca możliwe. Uznaje się, że mogą to być wrodzone wady czy defekty np. nerek, które zatrzymują większą ilość sodu niż powinny.
  • Nadciśnienie tętnicze wtórne – pojawia się poprzez występowanie innych chorób:
  • nieprawidłowe funkcjonowanie nerek,
  • choroby układu krążenia,
  • nieprawidłowe wydzielanie hormonów przez organizm,
  • zmiany neurologiczne,
  • zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
  • wpływ niektórych leków lub używek,
  • długotrwały, ostry stres.

KIEDY MÓWIMY O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM?

Do rozpoznania nadciśnienie tętniczego dochodzi, kiedy wyniki badania ciśnienia przekraczają zalecaną normę. Oto podział stopni nadciśnienia według wskazań ciśnieniomierza:

  • Nadciśnienie I stopnia:

– o skurczowe: 140-159 mmHg,
– o rozkurczowe: 90-99 mmHg

  • Nadciśnienie II stopnia:

– o skurczowe: 160-179 mmHg,
– o rozkurczowe: 100-109 mmHg

  • Nadciśnienie III stopnia:

o skurczowe: powyżej 180 mmHg,
o rozkurczowe: powyżej 110 mmHg

PRZYCZYNY POWSTAWANIA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

Uważa się, że na nieprawidłowości związane z ciśnieniem tętniczym, coraz większy wpływ ma prowadzenie niezdrowego trybu życia.

Niewłaściwa dieta obfitująca w mało wartościowe pod względem odżywczym dania, brak ruchu, bezsenność, stres i przemęczenie – to czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko powstawania nadciśnienia tętniczego.

Zaburzenie ciśnienia tętniczego mogą być także spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Do grupy wysokiego ryzyka zalicza się również kobiety w okresie menopauzy czy osoby przyjmujące niektóre leki np. beta-blokery.

OBJAWY NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

Nadciśnienie tętnicze jest szczególnie groźne ze względu na fakt, iż objawy bardzo często albo w ogóle nie występują, lub podobne są do szeregu odrębnych problemów zdrowotnych. W tym czasie może dojść do rozwoju innych chorób, dlatego należy zwracać uwagę na:

  • Ogólnie rozdrażnienie, przemęczenie, (nawet po przespanej nocy), pojawiające się problemy z prawidłowym snem;
  • Uczucie mocnego bicia serca oraz duszności;
  • Bóle głowy, pulsacyjne bóle skroni, mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia, szumy w uszach.

Powinno się także zachować czujność zarówno w przypadku długotrwałych objawów, jak również nasilających się symptomów. Zwlekanie z wizytą u lekarza może skończyć się tragicznie.

KONSEKWENCJE NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

Wielu pacjentów marginalizuje zbyt wysokie ciśnienie uznając, że nie jest ono niczym niebezpiecznym. Tymczasem jest to schorzenie, które może doprowadzić do bardzo szerokiego spektrum powikłań i rozwoju kolejnych chorób.

Choroby te związane są z nieprawidłową pracą serca – w wyniku pompowania dużej ilości krwi przez tętnice dochodzi do ich uszkodzeń, czego konsekwencją może być miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, choroba wieńcowa czy upośledzenie czynności nerek.

JAK OBNIŻYĆ CIŚNIENIE TĘTNICZE?

Utrzymujące się przez dłuższy okres czasu podwyższone ciśnienie tętnicze powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Często taki stan wymaga przepisania odpowiednich leków. Ich działanie można dodatkowo wspomagać poprzez wprowadzenie dobrych nawyków, jak chociażby zbilansowanej diety, utrzymania określonej regularności posiłków i częstego, umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Dobrze jest również pamiętać o odpowiedniej dawce snu (7-8 godzin) oraz relaksie, któremu powinno towarzyszyć ograniczenie czynników stresogennych.

Niefarmakologiczne obniżanie ciśnienia jest możliwe szczególnie poprzez spożywanie produktów bogatych w potas i ubogich w sól, jedzenie warzyw, w szczególności zielonych, bakalii czy owoców cytrusowych. Ponadto na korzyść działa spożywanie dużej ilości wody i naparów z ziół np. z dziurawca, rozmarynu czy ruty.

Pamiętaj, że konsultacje z lekarzem przy nadciśnieniu tętniczym są bardzo ważne. Telekonsultacje medyczne Medivio to duże ułatwienie dla osób z nadciśnieniem tętniczym. W ramach korzystania z aplikacji pacjenci mogą korzystać z konsultacji kardiologicznej z lekarzem – szybko i bez kolejki.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *