Czas się żegnać z jarzębiną? I nie tylko…

autor: • 30 września 2019 • NajnowszeKomentarze: (0)

42 proc. gatunków drzew składających się na drzewostan Europy jest zagrożone – ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w opublikowanej w piątek Czerwonej Księdze drzew europejskich. Na czele listy są m.in. kasztanowce i jarzębina.

IUCN, organizacja mająca siedzibę w Gland w Szwajcarii, publikuje listę zagrożonych gatunków europejskich drzew po raz pierwszy. Została sporządzona przez specjalistów, którzy na podstawie badań doszli do wniosku, że spośród 454 gatunków drzew występujących w Europie (a także w innych miejscach świata) 42 proc. jest „w wysokim stopniu zagrożonych”.

Wśród przyczyn Czerwona Księga wymienia szybki rozrost aglomeracji miejskich i globalne zmiany klimatyczne. Jednak najbardziej zagrożone są te drzewa i krzewy, które występują jedynie lub głównie na naszym kontynencie.

Jeśli chodzi o typowo europejski drzewostan, to według specjalistów z IUCN zagrożonych jest 58 proc. gatunków, a 15 procentom, tj. 66 gatunkom drzew i krzewów, grozi wyginięcie.

Wśród głównych przyczyn deforestacji Czerwona Księga wymienia błędy w eksploatacji drzewostanu, przyspieszoną urbanizację, zbyt intensywną wycinkę drzew, a w dalszej kolejności pożary lasów i zmiany zachodzące w europejskim ekostystemie.

Według autorów raportu mocno zagrożona jest także egzystencja wielu europejskich odmian krzewów, mchów i porostów.

„Następstwa działalności człowieka prowadzą do stopniowego zaniku gatunków europejskich roślin i stwarzają w Europie niebezpieczeństwo wyginięcia ważnych i niedocenianych odmian, które stanowią podstawę europejskich ekosystemów i mają wpływ na zdrowie naszej planety” – podsumował raport Luc Bas, który kieruje europejskim biurem IUCN.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *