Samochody z charakterem podbiją rynek motoryzacji

autor: • 30 stycznia 2017 • FacetKomentarze: (0)

Nie ma nic gorszego niż nijakość. Zwykłe miejskie auta nie robią już wrażenia na dojrzałym konsumencie, który szuka idealnego samochodu bez spoilerów wielkości skrzydła Boeinga. Ostatnie premiery Volvo zdecydowanie wyróżniają tę markę pod względem designu oraz możliwości technologicznych, czyniąc ją jednymi z bardziej interesujących propozycji na rynku.

Mroźna i pełna surowego piękna północ to miejsce wyjątkowe. Nie tylko ze względu na klimat, ale też ludzi, którzy pod jego wpływem odkryli prawdziwe, esencjonalne piękno. Dla Skandynawów nie ma bowiem nic gorszego od nijakości. Nie robią na nich wrażenia zbędne dodatki, a wszystko, co powstaje w tej niezwykłej krainie, uderza bezpretensjonalną prostotą i elegancją.

Dziewicze tereny północy są dość ubogie w surowce, więc Szwedzi do perfekcji doprowadzili sztukę funkcjonalnego minimalizmu, który jednak nie rezygnuje z estetyki. Oni sami twierdzą, że ich kreatywność w dużej mierze jest wynikiem oddziaływania trwającego całą dobę letniego dnia i ciemności, która zimą na długie miesiące spowija sporą część Półwyspu Skandynawskiego.

Duch skandynawskiego rzemiosła i umiłowanie prostego piękna musiał, więc odcisnąć piętno na tamtejszej motoryzacji. Jej lider, Volvo, nie ukrywa, że na jego projekty w największej mierze wpływa kultura i przyroda ojczystego kraju. To one zainspirowały powstanie dziesiątek modeli uznawanych dziś za absolutne ikony. Dumna ze swoich osiągnięć firma nie spoczywa jednak na laurach i deklaruje, że przyszłości motoryzacji należy szukać właśnie w tej mroźnej krainie.

Z przeszłości…

14 kwietnia 1927 przeszedł do historii motoryzacji. Na należącej do Göteborgu wyspie Hisingen rozpoczęła się produkcja pierwszego samochodu Volvo – OV 4. Dziś wiemy, że zbudowany na ramie z jesionu i buku pojazd był zapowiedzią tego, z czego szwedzka firma później stała się słynna na całym świecie. OV 4 zachwycał elegancją, a według konstruktorów priorytetem przy jego produkcji było bezpieczeństwo znajdujących się w środku ludzi.

Rok 1958 przyniósł kolejny przełom. Do salonów Volvo trafił wówczas model PV544. To pierwsze auto wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – flagowy wynalazek Szwedów, który powszechnie używany później w autach innych producentów uratował milion ludzkich istnień.

lifestylecoach-volvo

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa uratowały życie milionowi osób. (fot. www.volvocars.com)

Dziewięćdziesiąt lat historii Volvo przyniosło jednak nie tylko coraz nowocześniejsze technologie zapewniające bezpieczeństwo, ale też doskonale zaprojektowane auta. Wiele modeli, które zjechały z taśmy montażowej w szwedzkiej fabryce doczekało się sławy klasyków motoryzacji i miejsc w najważniejszych muzeach. Samochody takie jak wspomniane OV 4 oraz Duett, 240 czy 850 doczekały się ostatnio godnych następców – aut pokazujących, jak najprawdopodobniej będzie wyglądać przyszłość motoryzacji.

…w przyszłość

A ta może nadejść szybciej, niż ci się wydaje. Wszystko wskazuje bowiem na to, że nowa era motoryzacji rozpocznie już za niespełna trzy lata. Zgodnie z obietnicą szwedzkich konstruktorów rok 2019 będzie ostatnim, w którym odnotowany może zostać śmiertelny wypadek z udziałem auta tej firmy. Od 2020 nowe modele Volvo staną się zaś w stu procentach bezpieczne.

O tym, że Skandynawowie nie rzucają słów na wiatr, najlepiej świadczą technologie, które znajdziesz na pokładzie ich najnowszych aut – Volvo S90, V90, XC 90 oraz V90 Cross Country. To samochody wręcz naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które jednak nie przytłaczają i nie sprawiają wrażenia, że po wejściu do kabiny trafiłeś na pokład statku kosmicznego. Elektronika w nowych Volvo to wcielenie wszystkich najważniejszych skandynawskich wartości. Jest nienarzucająca, intuicyjna i skoncentrowana na człowieku.

lifestylecoach2-volvo

Elektroniczne systemy Volvo dbają o bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi (fot. www.volvocars.com)

Na twoją miarę

Bo dla Volvo najważniejsi jesteście ty i twoi pasażerowie. Nad waszym bezpieczeństwem czuwają między innymi systemy Pilot Assits oraz Queue Assist. Pierwszy to niezawodny pomocnik w miejskiej jeździe, pomagający utrzymać właściwy pas ruchu i dystans od poprzedzającego auta. Drugi, automatycznie sterując przyspieszaniem, hamowaniem i ruchami kierownicy, minimalizuje ryzyko i twoje zmęczenie. O wasze bezpieczeństwo Volvo zadbało również wyposażając nowe Volvo V90 i inne premierowe modele w kamerę 360˚, dzięki której możesz śledzić to, co dzieje się w martwym polu. System On Call pozwala ci zaś wezwać pomoc za naciśnięciem jedno przycisku lub unieruchomić i namierzyć auto w przypadku jego kradzieży.

Nowoczesne technologie na pokładzie Volvo dbają też o wasz komfort i rozrywkę. Dzięki aplikacji Volvo On Call, za pomocą smartfona możesz przed wyjściem z domu włączyć ogrzewanie postojowe, sprawdzić poziom naładowania akumulatora lub zdalnie uruchomić silnik. A jeśli to za mało, już w przyszłym roku będziesz mógł w ten sposób zastąpić kluczyk.

Całości dopełnia Sensus Connect – system infotainment, który zmienia auto w prawdziwe centrum rozrywki z hotspotem Wi-Fi oraz dostępem do często aktualizowanych map, wysokiej jakości usług w chmurze i multimediów. Korzystanie z tych ostatnich będzie zresztą jeszcze przyjemniejsze, bo nowe Volvo wyposażone są w oferujące doskonałą jakość dźwięku systemy audio.

To, co najważniejsze

Przyroda jest dla Szwedów równie ważna, co funkcjonalność. To właśnie w trosce o czystość środowiska konstruktorzy Volvo opracowali napęd hybrydowy, który znacznie zmniejsza ilość emitowanych do atmosfery spalin. Już teraz modele S60, V60 i XC90 dostępne są w wersjach hybrydowych, a w ciągu najbliższych kilku lat napęd hybrydowy znajdziesz we wszystkich autach ze szwedzkiej stajni.

Volvo jednak na tym nie poprzestaje i zapowiada stworzenie auta, które będzie w stu procentach zasilane energią elektryczną. Samochód ma pojawić się na rynku już za nieco ponad dwa lata i ma być jednym z pierwszych tego typu pojazdów dostępnych w szerokiej dystrybucji. A jeśli weźmiemy pod uwagę charakterną moc modeli, które Szwedzi dotąd zaproponowali, można spodziewać się, że jego premiera będzie dużym motoryzacyjnym wydarzeniem.

Materiał Partnera

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *