Biegać można zarówno latem jak i zimą. Chłodniejsze pory roku wymagają od nas jednak lepszego przygotowania i stosowania się do pewnych ważnych zasad. Co zrobić, aby bieganie stało się przyjemne nawet zimą?
Niezależnie od tego na jaką aktywność stawiamy warto pamiętać o rozgrzewce. To ona przygotowuje nasz organizm do większego wysiłku i pozwala stopniowo podwyższać temperaturę ciała. Wykonując ją w temperaturze pokojowej, rozgrzewamy mięśnie dużo szybciej niż na zimnie i wietrze. Dzięki temu już od pierwszych kroków biegu mięśnie nóg będą z łatwością i harmonijnie pracować.
Wychodząc na zewnątrz należy również zadbać o ubiór. Nie chodzi o to, aby mieć na sobie grube i ciężkie okrycia, które będą nam utrudniały każdy ruch. Podstawą są wielowarstwowe przystosowane do tego, aby w odpowiedni sposób zarządzać ciepłem.
Co jeszcze powinien mieć biegacz? Nieprzemakalna i wiatroszczelna kurtka to obowiązkowy element biegania w trudnych warunkach atmosferycznych. Jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz przez znaczną część dnia jest ciemno, warto aby była dodatkowo wyposażona w elementy odblaskowe.
Biegając pamiętajmy, że to właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Dlatego też zawsze warto zabierać ze sobą czapkę, która będzie lekka i miękka. W tym wypadku sprawdzi się również opaska. W zimie bardzo szybko robi się ciemno, więc im więcej elementów odblaskowych mamy na sobie, tym lepiej. Genialnym rozwiązaniem na chłodne dni są rękawiczki odblaskowe, które całą zewnętrzną stronę mają pokrytą fosforyzującym materiałem.
Nie można zapomnieć także o butach. Deszcz lub śnieg będą częstym towarzyszem zimowych biegów. Dlatego konieczne będzie zaopatrzenie się w buty z bieżnikowaną podeszwą. Dzięki niej będziemy mieć znacznie lepszą przyczepność na wilgotnej, ale i śliskiej nawierzchni.
Oddychanie zimnym powietrzem przyspiesza utratę płynów i może prowadzić do odwodnienia. Woda będzie zatem w tym przypadku bardzo przydatna. Warto ją brać ze sobą i spożywać małymi łykami – zarówno podczas biegania jak i po jego zakończeniu.
Czasami poza ciepłem, które da nam czapka lub kurtka może się przydać również to, które sami wytworzymy poprzez jedzenie. Suszone owoce, batoniki zbożowe lub żele energetyczne to pokarmy, które warto zabrać na trening biegowy. Zawarte w nich węglowodany zostaną natychmiast wykorzystane przez komórki mięśniowe i mózgowe do dostarczenia organizmowi energii i do walki z zimnem.
Podczas biegania w bardzo zimne i wietrzne dni najlepiej jest wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Dzięki temu wdychane zimne powietrze zostaje ogrzane, zanim dotrze do oskrzelików. Pamiętajmy jednak, że nie należy oddychać w ten sposób podczas wzmożonego wysiłku.
Źródło: Kuźnia PR