Nadmiar kilogramów sprzyja rakowi

autor: • 25 lipca 2023 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Jeśli otyłość lub nadwaga to Twój problem, jest to FAKT! Coraz więcej nowotworów jest bowiem powodowanych przez otyłość i nadwagę.

Mało pocieszające jest to, że w związku z tym, że coraz mniej ludzi pali papierosy, spada liczba nowotworów tytoniozależnych. Wciąż jednak najwięcej chorób onkologicznych jest wywoływanych przez papierosy.

Otyłość i nadwaga są zaś już drugą najczęstszą przyczyną nowotworów. W Wielkiej Brytanii na te czynniki ryzyka przypada 6,3 proc. zachorowań onkologicznych, czyli o prawie o 1 punkt procentowy więcej niż w 2011 r. (5,5 proc.). Podobnie jest jest w Polsce.

Jeśli zatem otyłość to Twój problem, postaraj się schudnąć. Badania prof. Anne McTiernan z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (USA), opublikowane w lipcu 2016 r. przez „Cancer Research” wskazały, że uczestniczkom wystarczyło schudnąć o 5-10 proc., żeby w organizmie było mniej substancji sprzyjających rozwojowi raka.

Najlepsze efekty daje odpowiednia dieta, która w tych obserwacjach okazała się bardziej skuteczna niż aktywność fizyczna. W największym jednak stopniu można się odchudzić łącząc zmianę sposobu odżywiania z wysiłkiem fizycznym.

Co istotne, najlepiej odchudzać się pod kontrolą specjalistów; zarówno lekarza, jak i dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

jw/zdrowie.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *