Problemy z koncentracją mają podłoże genetyczne?

autor: • 16 kwietnia 2018 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Trudności z koncentracją uwagi powstają na skutek niewłaściwego działania genu, który odpowiada za koordynowanie pracy różnych obszarów mózgu – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Neuron”.

W badaniu na myszach naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine (USA) wykazali, że dysfunkcja genu ErbB4 – białka regulującego poziom neuroprzekaźników umożliwiających komunikację pomiędzy korą przedczołową a hipokampem – powoduje u zwierząt upośledzenie zdolności uwagi i zapamiętywania.

Tym samym dowiedli, że hipokamp – struktura wspomagająca zapamiętywanie – uczestniczy w procesach celowego przekierowywania uwagi na bodźce pochodzące z otoczenia (procesy góra-dół).

„Wykazaliśmy, że uwaga związana z procesami góra-dół jest kontrolowana nie tylko przez korę przedczołową, ale również hipokamp. Gdy dochodzi do nasilenia koncentracji, te dwa rejony działają ze sobą w ścisłej synchronizacji” – mówi prof. Lin Mei, współautorka badania.

Z wcześniejszych badań wynika, że zaburzenia koncentracji związanej z procesami góra-dół zwiększają ryzyko rozwoju zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD). Z kolei nieprawidłowe funkcjonowanie genu ErbB4 wiąże się z występowaniem zaburzeń, takich jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, czy depresja.

Wyniki niniejszej pracy mogą pomóc w pełniejszym zrozumieniu mechanizmów leżących u podłoża tych zaburzeń.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *