Czytanie na głos wspiera pamięć

autor: • 9 stycznia 2018 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Ludzie lepiej zapamiętują słowa, jeśli przeczytają je na głos. W zapamiętywaniu pomaga tzw. efekt produkcji – wytwarzanie mowy i słuchanie własnego głosu. O badaniu informuje czasopismo „Memory”.

Już w poprzednich badaniach naukowcy z kanadyjskich uniwersytetów (Uniwersytetu Waterloo oraz Uniwersytetu Montrealskiego) wykazali, że zapisywanie słów, czy powtarzanie ich na głos zwiększa efektywność zapamiętywania. Tym razem dowiedli, iż dla pamięci werbalnej korzystne jest głośne czytanie, gdyż wymaga ono od czytelnika aktywnego zaangażowania w zadanie.

W 2015 r. badacze z Uniwersytetu Montrealskiego poprosili ochotników, by przeczytali listę słów, a następnie: zrobili to jeszcze raz po cichu; zrobili to jeszcze raz, bezgłośnie poruszając ustami; powtórzyli słowa na głos, śledząc je na ekranie lub powtórzyli słowa na głos, kierując wypowiedź do drugiej osoby.

Okazało się, że najwięcej wyrazów zapamiętali uczestnicy, którzy wypowiadali je na głos w kierunku drugiej osoby. Najgorzej szło natomiast tym, którzy czytali po cichu.

W najnowszym badaniu specjaliści z Uniwersytetu Waterloo zastosowali podobną metodę – poprosili 95 ochotników o przeczytanie słów po cichu; wysłuchanie, jak czyta je ktoś inny; odsłuchanie nagrania zawierającego słowa czytane samodzielnie lub odczytanie wyrazów na głos.

Wyniki pokazały, że najwięcej zapamiętały osoby, które czytały sobie na głos. Nie dość, że musiały one mówić (wytwarzać dźwięki), to jeszcze słuchać własnego głosu. Obie te czynności umożliwiały przenoszenie informacji do pamięci długotrwałej.

– Nasze badanie potwierdza, że uczeniu się i zapamiętywaniu sprzyja aktywne zaangażowanie – podsumowuje prof. Colin M. MacLeod.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *