Panowie, muzyka daje większą szansę na randkę

autor: • 18 września 2017 • Facet, NajnowszeKomentarze: (0)

Kobiety lepiej oceniają zdjęcia męskich twarzy, jeśli wcześniej słuchały muzyki – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Uniwersytetu w Innsbrucku opublikowanych w piśmie „PLOS ONE”

Podczas eksperymentu uczestnikom prezentowano fragmenty muzyki instrumentalnej o różnym zabarwieniu emocjonalnym, a następnie pokazywano zdjęcia twarzy przedstawicieli lub przedstawicielek płci przeciwnej o neutralnej mimice. Zadaniem uczestników była ocena atrakcyjności twarzy w określonej skali oraz odpowiedź na pytanie, czy umówiliby się z tą osoba na randkę. W przypadku testu kontrolnego zdjęcia prezentowano bez muzyki.

W badaniach wzięły udział trzy grupy: 32 kobiety w czasie dni płodnych, 32 kobiety w niepłodnej fazie cyklu oraz 32 mężczyzn. W obrębie grup preferencje muzyczne były podobne.

Okazało się, że niezależnie od fazy cyklu kobiety uważały męskie twarze za bardziej atrakcyjne i godne randki, jeśli wcześniej słyszały muzykę, zwłaszcza niosącą duży ładunek emocjonalny. Podobnej zależności nie zaobserwowano w przypadku mężczyzn.

Wyniki te sugerują, że muzyka może wpływać pozytywnie na percepcję twarzy. Może to być związane z przeniesieniem podekscytowania wywołanego przez pierwszy bodziec na drugi, który następuje bezpośrednio po nim – zauważa autor badań Helmut Leder, dodając, że podczas kolejnych eksperymentów analizowany będzie wpływ muzyki na postrzeganie atrakcyjności w realnym kontekście społecznym.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *