Olej kokosowy jako… płukanka do ust?

autor: • 24 stycznia 2018 • Najnowsze, UrodaKomentarze: (0)

Coraz powszechniej wchodzi do polskich kuchni, ale być może powinien znaleźć się też w łazienkach? Już dziś jest stosowany do nacierania i wcierania czy nawet demakijażu. Czy nada się również do pielęgnacji zębów?

Choć kontrowersje związane z olejem kokosowym również się pojawiają, nie brakuje coraz nowszych, ciekawszych zastosowań dla tego tłuszczu. Jest polecany jako krem pod oczy (przy cerze, która nie jest zbyt wrażliwa), jako kosmetyk do demakijażu czy jako zmiękczacz do twardych skórek stóp i dłoni. Dziś mamy kolejny pomysł na jego wykorzystanie, tym razem polecany przez stomatologa, dr Aleksandra Charniuka: płukanka do ust na bazie oleju.

Naturalne, oparte na olejach płukanki to zaczerpnięta z Ajurwedy, systemu medycyny indyjskiej, znana od tysięcy lat metoda na oczyszczenie jamy ustnej. Według Ajurwedy to właśnie jama ustna wpływa na rozwój chorób narządów wewnętrznych.

Dlaczego olej? Większość mikroorganizmów zamieszkujących jamę ustną składa się z pojedynczej komórki pokrytej lipidową, czyli tłuszczową membraną. Kiedy te komórki wejdą w kontakt z olejem, również tłuszczem, naturalnie przylegają do siebie i przyciągają się jak magnes. W efekcie łagodnie oczyszczamy wnętrze ust z bakterii i toksyn. Nie jest to pełna ochrona, ale za to bardzo delikatna, nie grożąca podrażnieniami czy usuwaniem wszystkich korzystnych dla jamy ustnej bakterii.

Regularne i długotrwałe płukanie ust tym sposobem poprawi kondycję, m.in. redukuje powstawanie płytki nazębnej, a co za tym idzie pomaga uniknąć próchnicy i paradontozy. Olej pomoże również lekko rozjaśnić zęby oraz odświeżyć oddech. Nic dziwnego, że metodę tą stosują gwiazdy takie jak Gwyneth Paltrow, Miranda Kerr czy Shailene Woodley.

Jak wykonać? Wystarczy 1 łyżka organicznego, nierafinowanego oleju kokosowego, którym płuczemy jamę ustną przez 10-20 minut dziennie, najlepiej rano na czczo oraz wieczorem (uważajmy, by nie połknąć oleju!). Możemy również w tym celu użyć oleju sezamowego lub słonecznikowego, ale ten z kokosa posiada najwięcej kwasu laurynowego, który hamuje rozwój niekorzystnych bakterii m.in. Streptococcus. Ważne! Dopiero po wypluciu oleju do kosza zęby dokładnie przepłukujemy wodą, szczotkujemy i nitkujemy.

Źródło: Newsrm.tv / własne

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *