sen

Kilka rad dla lepszego snu

autor: • 6 kwietnia 2017 • Facet, Kobieta, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Pracujesz lub uczysz się (a może i to, i to?), masz obowiązki rodzinne, znajomości do podtrzymania, a do tego musisz znaleźć czas na trening. Tylko czy pamiętasz o czasie na sen?

Na pewno wiesz, że czasami przespanie pełnych 7-8 godzin w nocy jest nierealne. To źle, bo brak snu negatywnie wpływa choćby na nasze kości, ale za dużo się dzieje, zawsze masz plany i obowiązki na jutro. Tego nie zmienimy, ale może warto sprawdzić, czy Twoje zwyczaje związane ze snem są odpowiednie? Oto kilka rad, jak poprawić jakość swojego snu.

1. Kładź się wcześniej… lub później

Na pewno masz swój zegar, według którego zasypiasz i budzisz się. Jeśli ten zegar działa i umożliwia Ci pogodzenie obowiązków z czasem dla siebie i odpoczynkiem, to należysz do wąskiego grona szczęśliwców. Większość ludzi ma zegar wymuszony przez pracę czy rodzinę, niekoniecznie optymalny. Jeśli masz taką możliwość, staraj się organizować swój czas w taki sposób, by kłaść się wcześniej (a jeśli Twoim problemem jest zbyt wczesne zasypianie – później). Nie oznacza to, że z dnia na dzień zmieniasz czas zasypiania o 3 godziny. Zacznij od kwadransa, następnej nocy kolejnego i tak przez tydzień. To łagodny sposób na zmianę nawyków.

2. Przemyśl korzystanie z budzika

Kiedyś wszystkie budziki były głośne i niezbyt przyjemne, przez co dźwięk dzwonka powodował u nas napięcie. Dziś mamy możliwość wykorzystania bardzo różnych sposobów, by obudzić się w mniej bolesny sposób. Są wibrujące poduszki czy budzące lampy, ale przede wszystkim dzwonki alarmów, które pozwalają wstać w lepszym nastroju. Ulubiona piosenka lub delikatny, stopniowo głośniejszy dzwonek ułatwią poranne wstawanie. Unikaj ustawiania drzemki, to rzadko pomaga. I rozważ nastawienie sobie budzika na zasypianie wieczorem. Na przykład 20 minut przed planowanym pójściem spać, by spokojnie się do tego przygotować.

3. Przygotuj się do snu

Jeśli już nastawisz sobie budzik przed zaśnięciem, dobrze jest mieć rytuał przygotowywania się do snu. Jeśli wanna lub prysznic pomagają Ci się odprężyć, przeznacz dodatkowe 5 minut na te czynności (lub rozważ zmianę zwyczajów, jeśli robisz to rano). Takie odprężające czynności pomagają umysłowi przygotować się do spoczynku. Pomaga też trzymanie się wypracowanej rutyny, ponieważ nasz umysł pozwala wykonać ją bez dodatkowego skupienia, prawie automatycznie.

4. Odłącz się

Zamknij laptopa, wyłącz tablet, odłóż smartfon poza zasięgiem. Nawet telewizor może przeszkadzać w zaśnięciu, choć dla niektórych jego dźwięk w tle bywa pomocniczy. Byle nie oglądać go z dużą uwagą, wtedy nasz mózg nie może zapaść w sen. Może warto dać sobie 10 minut na jogę lub medytację, a dopiero potem położyć się?

5. Spisz swoje sprawy

Żeby w łóżku nie skupiać się na codziennych sprawach, warto spisać je na kartce i zostawić poza łóżkiem. Niezależnie, czy chodzi o rzeczy do zrobienia, czy trudne sprawy wiszące nad głową, zasypianie nie jest najlepszą chwilą na ich rozważanie. Spisz je i odłóż do rana.

6. Ogranicz kofeinę, cukier i alkohol

Kawa z rana? I tak jej Wam nie wyperswadujemy. Ale kawa lub napój energetyczny w ciągu dnia lub wieczorem? Większości z nas nie ułatwi zasypiania. Podobnie rzecz ma się z wieczornym spożywaniem znaczących ilości cukru lub alkoholu. Warto ustalić sobie godzinę, po której będziecie tych substancji unikać. Na początku może to skutkować gorszym nastrojem, ale organizm się przyzwyczai, dajcie mu tylko szansę!

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *