Ile jest wart kilometr dobra?

autor: • 23 maja 2018 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Kilometry Dobra”, bo o nich mowa, to wyjątkowa kampania społeczna organizowana już po raz piąty na terenie całej Polski, której tegoroczny finał odbędzie się w weekend 2-3 czerwca.

Kilometry Dobra to akcja zainicjowana przez Polski Instytut Filantropii, w którą zaangażowane są organizacje pozarządowe z całego kraju. Organizatorzy kampanii od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2013 roku, zebrali już prawie 4 mln złotych, czyli równowartość ponad 86 kilometrów dobra.

Skąd ten przelicznik? – Wszystkie organizacje włączające się w akcje mają za zadanie zorganizowanie wielkiego finału kampanii, podczas którego każda zebrana złotówka zostaje wypłacona z konta i układana w linii na specjalnie do tego przeznaczonej przestrzeni. Im dłuższa linia, tym więcej dobra liczonego w kilometrach – tłumaczy Robert Kawałko, inicjator akcji Kilometry Dobra oraz prezes Polskiego Instytutu Filantropii.

Każdy kilometr ułożonych złotówek to równowartość 44 tysięcy złotych. Celem pobocznym kampanii jest pobicie aktualnego rekordu Guinnessa, który od 2011 roku należy do Austriaków. Zebrali oni szereg monet o długości 75 km.

Działanie akcji budowane jest w oparciu o współpracę organizacji społecznych, samorządów i biznesu. Coroczne układanie złotówek stało się już miejscowym zwyczajem w wielu wioskach, miasteczkach i miastach na terenie całej Polski.

Miejscowości zaangażowane w akcję, dodatkowo biorą udział w rankingu prowadzonym w czasie rzeczywistym na stronie internetowej, więc każdy darczyńca może kibicować swojemu projektowi i miastu. Na koniec kampanii ogłaszany jest wynik zbiórek, podawany w metrach i w złotówkach. Zwycięska organizacja otrzymuje tytuł Mistrza Dobroczynności.

Kilometry Dobra to jedyna tego typu kampania społeczna, podczas której podmioty z sektora NGO łączą się i nawzajem wspierają w swojej działalności. Integracja i mobilizacja lokalnej społeczności do działania dla wspólnego dobra, to efekty corocznej pracy uczestników kampanii. Zbierane pieniądze przeznaczane są na różne cele społeczne: edukację, bezpieczeństwo, ekologię, sport, kulturę, potrzeby humanitarne, pomoc niepełnosprawnym i ochronę zdrowia.

– Dzięki naszej kampanii ludzie stają się hojni i dzielą się z potrzebującymi, tym co mają. Dobre i potrzebne lokalne inicjatywy znajdują finansowanie. Zachęcamy do sprawdzenia, czy w waszych miejscowościach w pierwszy weekend czerwca odbędzie się finał tegorocznej kampanii. Serdecznie zapraszamy wszystkich i mam nadzieję, że zobaczymy się na miejscu i razem ułożymy dodatkowe kilometry dobra – dodaje Robert Kawałko.

Finał piątej edycji „Kilometrów Dobra” odbędzie się w weekend 2-3 czerwca w 52 miejscowościach na terenie całego kraju.

Źródło: inf. pras.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *