F**k plastik – co zrobić, by ograniczyć jego użycie

autor: • 21 grudnia 2018 • NajnowszeKomentarze: (0)

Unia właśnie zakazuje jednorazowych sztućców, słomek czy patyczków higienicznych. To krok w dobrą stronę dla planety, ale niewystarczający. Podlicz, co kupiłaś na Święta i ile z tego zapakowane jest w plastik. Wiele z tych elementów da się wyeliminować.

Każda porcja mięsa, owoce w osobnym woreczku, napoje czy woda w plastikowych butelkach. Ubrania w dużej mierze z poliestru, wszystkie produkty z mikrofibry. Kosmetyki w plastiku i czasami też z plastikiem w składzie – jak niektóre peelingi. Doszło już do tego, że plastik jest odnajdywany nie tylko na dnie Rowu Mariańskiego, ale też w organizmach zwierząt i ludzi. Nie chodzi o to, co połykamy, ale to, z czego jesteśmy zbudowani.

Do tego dryfująca plama odpadów na Pacyfiku ma już powierzchnię dużego kraju, a to wszystko w dobie katastrofy klimatycznej, która wisi nad nami chyba nieuchronnie. To wystarczy, by stracić dobry nastrój…

Na szczęście niektórzy już wiedzą, że na zamiennikach plastiku można zarobić, dlatego prace nad nowymi tworzywami trwają na całym świecie. Kolejne rządy, firmy i korporacje przyglądają się pandemii plastiku. Zanim jednak ich działania przyniosą wymierne rezultaty i na rynku pojawią się dobre zamienniki dla tego tworzywa, sami możemy aktywnie przystąpić do działania.

Swoją premierę ma właśnie książka o wymownym tytule „F**k Plastik”. Znajdziesz w niej 101 wskazówek, co możesz zrobić – jako pojedynczy człowiek – aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę.

Żywność i napoje – możesz kupować świeże warzywa zamiast mrożonych, a zamiast folii spożywczej używać papieru śniadaniowego lub owijki z woskiem pszczelim. W domu – możesz kupować mydło w kostce zamiast w płynie, możesz też zrezygnować z gąbek do mycia naczyń na rzecz naturalnych ścierek. Styl życia – możesz zorganizować przyjęcie bez użycia plastiku, możesz też znaleźć dobre kosmetyki do makijażu dostępne w ekologicznych opakowaniach. Małe, drobne wybory, ale – podobnie jak wprowadzony właśnie zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek – mają znaczenie. Już teraz, nie w odległej przyszłości.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *