Lunchbox w pełni biodegradowalny

autor: • 31 grudnia 2019 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Diety pudełkowe, jedzenie na wynos i dania gotowe są już stałym elementem naszego życia, a każde z nich to dodatkowy jednorazowyplastik. Projektantka Anna Piasek znalazła sposób, by opakować żywność i jednocześnie nie produkować odpadów.

Szybki lunch, dieta dostarczana do domu, street food – można by tak wymieniać długo. A każdy posiłek to odpady, najczęściej z plastiku, który trudno później przetworzyć. Problem w skali globu jest gigantyczny i wymagałby jednego kluczowego rozwiązania: zmiany naszych nawyków.

Ponieważ jednak trudno nam zrezygnować z codziennych wygód nawet w imię coraz głośniejszej medialnie katastrofy klimatycznej, projektanci na całym świecie szukają rozwiązań. Jednym z nich może być projekt „The One Size, X Size” autorstwa Anny Piasek, absolwentki École cantonale d’art de Lausanne.

Inspirowana japońskimi opakowaniami bentō mini seria składa się z pojemników w całości wykonanych z materiałów biodegradowalnych. Jeśli faktura opakowań wydaje się znajoma, to nie przypadkiem: pudełka powstały z masy celulozowej, znanej z wytłoczek do jajek. Większość składu to woda i makulatura.

Różnica jest jednak zasadnicza. To glazura, która zapewnia wodoodporność. Jak przekonuje autorka projektu, glazura jest również w stu procentach biodegradowalna, dzięki czemu całe opakowanie można rozłożyć w zaledwie miesiąc (w warunkach przemysłowych, w domowym kompostowniku trwa to nieco dłużej).

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *