Chrońmy oczy cały czas

autor: • 15 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Oczy należy chronić nie tylko przed letnim słońcem. Są one zagrożone w czasie każdej pory roku. Ich stan zależy bowiem nie tylko od ilości promieni, które docierają do wnętrza oka. Warto dbać o nie cały czas

Często troszczymy się o swoje ciało wybiórczo. Zazwyczaj przypominamy sobie o nim, gdy dowiadujemy się, że coś może być szkodliwe lub gdy po prostu mamy na to czas.

Nasze oczy mogą być drażnione przez promienie słoneczne o każdej porze roku. Zima wcale nie jest tu wyjątkiem. Wtedy dodatkowo nie pomaga nam także śnieg, od którego odbijane są wspomniane promienie. Nasze oczy narażone są w tym czasie na to, że może do nich dotrzeć aż 85% szkodliwych promieni UVA i UVB. Jeżeli zbyt długo wystawiamy je na takie niedogodności to możemy doprowadzić także do zapalenia spojówek czy uszkodzenia plamki żółtej. Warto zatem pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV. Osoby noszące szkła korekcyjne powinny zaopatrzyć się w specjalne przeciwsłoneczne szkła korygujące jednocześnie wadę wzroku.

Narządowi wzroku nie służą także zmiany powietrza. Szczególnie nie lubi, gdy jest ono suche i ciepłe. Do jego odpowiedniego funkcjonowania potrzebny jest adekwatny poziom nawilżenia gałki ocznej. W przeciwnym razie może się u nas pojawić zespół suchego oka. Jest on tym bardziej prawdopodobny, im częściej siedzimy przed ekranem komputera. Ważne jest, aby oko było ciągle nawilżone. Jeżeli nie, możemy odczuwać dyskomfort, pieczenie, zaczerwienienie, a nawet ból. Szczególnie mogą to odczuwać osoby noszące soczewki kontaktowe. Warto wtedy pamiętać, aby od czasu do czasu robić sobie przerwę lub zaopatrzyć się w odpowiednie krople nawilżające. Na pewno sprawdzi się także nawilżacz powietrza lub częste wietrzenie pomieszczeń.

Co ciekawe, nasze oko może być także uzależnione od tego, co dzieje się we wnętrzu naszego ciała. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta. Dokładniej taka, która będzie zawierała luteinę i zeaksantynę. Ich niedobór wpływa z pewnością na poziom widzenia. Co zrobić, aby dostarczyć organizmowi tych składników? Dobrze jest spożywać na przykład kukurydzę, groszek, cukinię, szpinak, żółtka jaj czy szczypiorek. Pomocne mogą się okazać również kwasy omega-3, które znaleźć można w rybach i składnikach bogatych w witaminy A, E i C, które również pełnią ważną rolę w zwalczaniu wolnych rodników, chroniąc tym samym nasz wzrok.

Źródło: InnovationPR

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *