Znawcy zmian klimatycznych

autor: • 20 kwietnia 2016 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Ekologia to ten temat, o którym lubimy dyskutować. W końcu o środowisko trzeba dbać. Na ile te rozmowy przekładają się jednak na rzeczywistość i nasze konkretne działania

Polacy są świadomi zmian, jakie aktualnie zachodzą w środowisku. To, co teraz dzieje się w kwestii klimatu nie jest dla nas zaskoczeniem. Natomiast wydaje się być odległe i nie dotyczyć tego, co jest najbliżej. Nie mamy bowiem obaw o stan środowiska naturalnego w miejscu, w którym przychodzi nam żyć. Co innego jeżeli chodzi o cały kraj lub świat. Problemy dotyczące większych obszarów wydają się być dla nas znacznie poważniejsze. Można więc stwierdzić, że im bardziej odległy i w mniejszym stopniu objęty bezpośrednim doświadczeniem kontekst, którego dotyczy pytanie, tym bardziej pesymistyczne oceny.

W porównaniu z poprzednimi badaniami przeprowadzanymi na ten temat nieznacznie zwiększył się odsetek osób martwiących się jednak o stan środowiska naturalnego w swojej miejscowości. Nie da się jednak ukryć, że im większa miejscowość i lepiej wykształceni respondenci tym obawy o losy miejsca, w którym żyją są większe.

Dwie trzecie Polaków (67%) uważa, że swoimi działaniami może przyczynić się do poprawy stanu środowiska w swojej miejscowości, natomiast przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta (28%). Co ciekawe, mimo, iż tematy związane z ekologią są teraz często omawiane to zmniejsza się odsetek osób, które wierzą, że mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na środowisko.

Zdecydowana większość Polaków postrzega zmiany klimatyczne jako prawdziwe zagrożenie cywilizacyjne. W ich ocenie stanowi to jednak jeden z wielu niebezpiecznych czynników. Zdaniem znacznej większości wpływ na zmiany klimatu ma działalność człowieka, a nie czynniki naturalne, takie jak emisja dwutlenku węgla przez oceany i roślinność.

Źródło: CBOS

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *