Zareaguj na kontuzję

autor: • 12 lipca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

O skręcenie czy stłuczenie wcale nie jest trudno. Sprzyja im m.in. zwiększona aktywność fizyczna podczas upalnych dni. Można się z nimi jednak rozprawić, np. dzięki zimnym lub gorącym okładom

Kontuzje najlepiej jest omijać z daleka, jeśli już jednak nam się potrafią to należy się ich oczywiście pozbyć, skutecznie i jak najszybciej. Takie nadwyrężenia mogą być przewlekłe lub ostre. Ostre zazwyczaj wynikają z nagłego wypadku. Poznać je można natomiast po opuchliźnie, ociepleniu i zaczerwienieniu w kontuzjowanym miejscu. Możliwe są jeszcze urazy przewlekłe, które objawiają się bardzo powoli i przeważnie są skutkiem wcześniejszych kontuzji, które były przez nas niedoleczone.

Gdy przytrafi nam się kontuzja dobrze jest od razu zareagować. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku uszkodzeń ostrych jest zmniejszenie obrzęku i opuchlizny poprzez chłodzenie uszkodzonego miejsca przy pomocy zimnych okładów np. w postaci woreczków z lodem. Dzięki nim możliwe będzie obkurczenie naczyń i zmniejszenie wewnętrznego krwawienia. Pod wpływem zimnych okładów zmniejszy się też obrzęk.

Bóle mięśni i stawów spowodowane są zbyt długotrwałą pracą w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również pozostałościami urazów doznanych podczas aktywności fizycznej i schorzeniami reumatycznymi. Jak z tym wszystkim mają sobie poradzić ciepłe okłady? Przede wszystkim pozwalają one rozciągnąć mięsień i poprawić ukrwienie. Niejednokrotnie lekarze zalecają też hydroterapię, czyli terapię wodą. W takich wypadkach pomocna okazuje się być ciepła, relaksująca kąpiel. Dobrze jest również rozmasowywać mięśnie, a także delikatnie je rozciągnąć. Pod warunkiem oczywiście, że nie zwiększa to bólu. Równie przydatne mogą się okazać maści rozgrzewające.

Różnorodna aktywność ruchowa niewątpliwie podnosi jakość życia i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać przed wysiłkiem o odpowiedniej rozgrzewce. Niewłaściwie rozgrzane mięśnie są podatne na urazy, które potrafią dokuczać przez długi okres czasu.

Źródło: InnovationPR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *