Wiemy, gdzie odbywa się sterowanie apetytem

autor: • 8 sierpnia 2017 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Naukowcy zidentyfikowali w pniu mózgu dwie nowe populacje komórek, które wpływają na regulację apetytu – informują naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku na łamach pisma „Cell”

Komórki zlokalizowane są w części pnia mózgu o nazwie jądro grzbietowe szwu. Naukowcy skoncentrowali się na tym obszarze, gdyż wcześniejsze badania wskazywały na jego aktywację u głodnych myszy. Inną grupę gryzoni przekarmiano i wówczas wyraźny był zupełnie inny wzorzec aktywacji komórek w jądrze grzbietowym szwu. Sugerowało to, że neurony rozmieszczone w tej części mózgu odgrywają rolę w regulacji zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmu.

Obecnie badacze postanowili ustalić, które z wielu typów komórek nerwowych jądra grzbietowego szwu są rzeczywiście zaangażowane w ten proces. Badania genetyczne w dwóch grupach myszy wykazały, że neurony aktywowane przez uczucie sytości uwalniały kwas glutaminowy, podczas gdy neurony aktywowane przez głód uwalniały inny neuroprzekaźnik – kwas gamma-aminomasłowy (GABA).

Naukowcom udało się drogą chemiczną aktywować komórki uwalniające kwas glutaminowy u otyłych myszy. Dzięki temu apetyt gryzoni wyraźnie się zmniejszył, co w rezultacie doprowadziło do redukcji wagi. Aktywacja neuronów uwalniających GABA powodowała z kolei zwiększenie apetytu gryzoni.

– Wyniki tych badań otwierają drogę do lepszego zrozumienia, w jaki sposób mózg kontroluje to, ile pokarmu spożywamy. Opracowanie leków aktywujących lub wygaszających neurony w jądrze grzbietowym szwu mogłoby pomóc w leczeniu otyłości oraz zapobieganiu powiązanym z nią chorobom takim jak cukrzyca czy nadciśnienie – podsumowuje autor badań dr Alexander Nectow.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *