Twoje wnętrze bardziej loftowe

autor: • 22 marca 2019 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Kiedyś – przymus i efekt recesji, dzisiaj – synonim luksusu, minimalizmu oraz funkcjonalności. Styl industrialny przybył do nas z Ameryki i na trwałe wpisał się w nowoczesne wnętrza.

Oryginalnie loftami nazywa się budynki przemysłowe, zaadaptowane na mieszkania. Ich charakterystycznymi cechami była duża przestrzeń, wysokie sufity, surowa cegła, beton oraz widoczne elementy instalacji sanitarnych.

Współcześnie styl industrialny z powodzeniem możemy wprowadzić do tradycyjnych mieszkań, a nawet do kawalerek czy pojedynczych pomieszczeń. Jeśli dysponujemy otwartymi powierzchniami, nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem naturalnego efektu. Jak samodzielnie stworzyć funkcjonalny loft? Poniżej kilka wskazówek.

Ściankom działowym mówimy (rozsądne) „nie”!

Loft powinien być przestrzenny, więc nie należy wydzielać z głównego pomieszczenia dodatkowych – przegrody można zaaranżować inaczej. Choćby parawanem dopasowanym do stylu, nawet pozyskanym z demobilu i odrestaurowanym, w końcu loft nie boi się ani starych, ani surowych elementów wyposażenia.

Na początku warto zawsze sprawdzić, których ścianek możemy się pozbyć i jakie to będzie miało konsekwencje dla wyglądu całego domu lub mieszkania. Przy czym należy pamiętać, że nie jest to wymóg konieczny. Jeśli z jakichś powodów nie chcemy prowadzić prac wyburzeniowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do poszczególnych pomieszczeń wyłącznie elementy stylu loftowego.

Podstawową zasadą jest tu bowiem funkcjonalność – uważasz, że prowadzenie domu jest wygodniejsze przy zamkniętej kuchni? Śmiało, nie rezygnuj ze swoich upodobań. Industrial to przede wszystkim wolność i wygoda! Ściany industrialne też można zaaranżować na wiele sposobów, od surowej cegły, przez betonowe płyty, po najzwyklejszą białą farbę. Jest też miejsce na własną inwencję i improwizację, przecież loft może zawierać elementy twórczego chaosu.

Drewno i metal

By zachować wrażenie otwartej przestrzeni, lepiej nie przesadzić z liczbą mebli. Większe i praktyczne sprawdzą się doskonale. Surowość i prostota będą w cenie – może być naturalne drewno, mogą być meble z metalową konstrukcją i frontami.

Wyposażenie w stylu industrialnym wykonane jest głównie z drewna oraz metalu. To dlatego głównym punktem pomieszczenia często nie jest kanapa, ale pokaźnej wielkości, drewniany stół na metalowych nogach, nad którym wisi stylizowana lampa.

Oświetlenie ma znaczenie

Lofty mogą kojarzyć się z ciemnymi przestrzeniami, ale warto wiedzieć, że światło jest ich nieodłącznym elementem. Koniecznie należy więc zadbać o odpowiedni dopływ promieni słonecznych i zrezygnować z firanek czy zasłon. Oprócz tego, charakteru naszej aranżacji dodadzą lampy.

Może nie idźmy w stare świetlówki o rażąco zimnej barwie, ale inne industrialne pomysły sprawdzą się doskonale: lampy zawieszone na łańcuchach, stojące o betonowej lub stalowej podstawie, proste kinkiety – wszystkie one są mile widziane. Nie trzeba się też bać bardziej finezyjnych kloszy, jednak najlepiej utrzymać je w jednolitej i spójnej stylistyce i barwie.

Odkryj surowość ścian i kolor dodatków

Loftowe ściany kochają beton i cegłę, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy pod warstwą tynku nie kryje się piękna, surowa powierzchnia. Jeśli nie dopisze nam szczęście, zawsze można skorzystać z materiałów dekoracyjnych, łatwo dostępnych w marketach budowlanych. Jednak beton i cegła nie muszą zdominować całej przestrzeni. Wystarczy, że zagoszczą na jednej ścianie lub suficie. Pozostałe powierzchnie można pomalować na biało lub szaro.

Czy loft musi być całkowicie surowy? Zdecydowanie nie! Aranżację świetnie ocieplą nam kolorowe dodatki. Żółta, czerwona lub fioletowa kanapa, odważne poduszki, nietypowe krzesła czy kwiaty. Chłód czasami warto przełamać kontrastem, jednak należy to robić z umiarem. Industrial to minimalizm, dlatego jeden czy dwa odważniejsze elementy z pewnością wystarczą.

Nie chcesz robić dużego remontu?

A co w sytuacji, gdy nie chcemy drastycznie zmieniać wyglądu naszego domu, ale podoba nam się loft? Nic straconego. Obecnie w sklepach znajdziemy mnóstwo mebli i dodatków stylizowanych na styl industrialny, które odmienią nasze wnętrze. Czasami wystarczy nowy stolik do kawy, komoda czy loftowa lampa, by dodać pomieszczeniom nieco charakteru.

Źródło: Newsrm.tv / własne

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *