Trauma bywa dziedziczna

autor: • 7 czerwca 2016 • Lifestyle, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Wydawać się może, iż lęk jest czymś, co nabywamy w trakcie naszego życia. Tak naprawdę dziedziczymy go po przodkach. Podobnie jest również z chorobami psychicznymi, somatycznymi czy traumą

Trauma i stres sprawiają, że w komórkach jajowych, plemnikach, w środowisku w macicy ciężarnej, komórkach macierzystych i ośrodkowym układzie nerwowym zachodzą zmiany epigenetyczne.

Nie rodzimy się jako niezapisana tablica. Jak stwierdziła w 2012 r. wybitna badaczka Nessa Carey, nasze DNA jest jak scenariusz, ale w zależności od reżysera, aktorów i ich zmysłów, nawet identyczny scenariusz może być różnie zrealizowany – powiedziała prof. Jadwiga Jośko-Ochojska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podczas trwającej w piątek i sobotę konferencji „Medyczne i społeczne aspekty traumy”.

Nie ma już wątpliwości co do tego, że traumatyczne przeżycia matki mogą oddziaływać na dziecko, a dokładniej spowodować uszkodzenie czynnościowe i anatomiczne mózgu dziecka, nawet wtedy, gdy jeszcze się nie urodziło. To przekłada się z kolei na patologiczne funkcjonowanie całego organizmu na całe dalsze życie tego człowieka. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet gdy kobieta nie boryka się z żadnymi negatywnymi doświadczeniami to dziecko może odziedziczyć tego typu lęki po starszych przodkach. Dziedziczenie odbywa się bowiem nie tylko poprzez geny, ale też „pozagenowo”.

Nowoczesne badania takiego dziedziczenia opierają się głównie na badaniach epigenetycznych, w których mowa o wpływie czynników środowiskowych na zmianę ekspresji, czyli funkcjonowania genów, mimo braku zmian w budowie całego zestawu genów. Chodzi o tzw. pamięć komórkową czy pamięć metaboliczną.

Aby to potwierdzić przeprowadzono badania na zwierzętach i ludziach. Okazało się, że pewne zapachy czy zachowania mogą zostawać z nami na dłużej i wywoływać negatywne emocje nawet jeżeli nie dotyczyły nas bezpośrednio. Skrajnym przykładem są koszmary, które dręczą zarówno rodziców, jak i dzieci. Dzieje się tak nawet w sytuacjach, gdy rodzice nie opowiadali swoim potomkom o negatywnych przeżyciach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *