Sztuka motywowania

autor: • 17 czerwca 2014 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Brak motywacji kojarzy nam się z monotonią, nudą, rozleniwieniem. Słusznie. Zwykle jednak słowo to odnosimy do naszych działań. Jednak bez większej pomyłki można przełożyć je na nieco inny grunt

Wyobraź sobie, że wszystko, co robisz – o której chodzisz spać, co zjadasz na śniadanie, jak długo trwa Twój poranny jogging – może działać motywująco lub hamująco na Twój organizm. Oznacza to również, że jeśli brak mu właściwej motywacji, jest znudzony i rozleniwiony.

Zaskocz mnie
Jeśli coś jest zaskakujące, przyciąga uwagę. Twoje ciało też lubi być zaskakiwane. To jeden z sekretów braku skuteczności diet i niewłaściwie zaplanowanego wysiłku.

Zmieniasz nawyki żywieniowe, liczysz kalorie, dbasz o to, co jesz. Jesteś aktywna. Początki są wspaniałe, widzisz, jak zmienia się Twoje ciało, czujesz przypływ energii. Ale po pewnym czasie przychodzi stagnacja. Efekty nie są już tak spektakularne jak na początku.

Przyczyna należy szukać w braku właściwej stymulacji. Twoje ciało, tak jak i Ty, przyzwyczaja się do pewnej rutyny. Wciąż takie samo śniadanie i lunch, powtarzalny jogging i te same ćwiczenia w klubie fitness. Najzwyczajniej w świecie Twoje ciało czuje się znudzone, mówi „dość, chcę czegoś nowego”.

To takie proste
Zmień swoje śniadanie, może, zamiast pieczywa, zjesz, płatki. Chudą wędlinę zamień na nieco twarogu. A warzywa zamiast pieprzem dopraw ostrą papryką. Żongluj kaloriami. Jeśli Twój bilans kaloryczny jest ujemny, podnieść go na kilka dni. Nie zyskasz kilogramów, za to Twoje ciało dostanie nową porcję wrażeń.

Zamień kilka treningów siłowych na rekreację w plenerze. Wykorzystaj ławkę w parku, drzewo czy kawałek polany. Możesz użyć piłkę fitnesową, taśmy i małe hantelki. Rutynową sesje joggingu zastąp wypadem za miasto, pospaceruj po górzystym terenie, może skuś się na frisbee, albo rowery wodne? Jeśli to niemożliwe, wygospodaruj nieco czasu na squasha lub lekcję tenisa.

Jeśli trudno wyobrazić Ci sobie dzień bez biegania czy zajęć fitness, wprowadź w nich drobne zmiany. Zamiast 5 kilometrów przebiegnij 4, zmieniaj tempo, wybierz inną trasę, nawet rodzaj muzyk,i przy której prowadzisz aktywność ma znacznie. Pozwól sobie na odrobinę przyjemności, gorzką czekoladę czy porcję lodów. Relaks w SPA. Albo zwyczajnie dzień wolnego – Twój organizm na pewno to doceni!

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *