Relaks z uśmiechem na ustach

autor: • 25 lipca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Wakacyjne igraszki nie sprzyjają naszym zębom. W tym czasie należy się przede wszystkim obawiać uszkodzeń mechanicznych, obciążeń czaszki, a także chloru. Jak wyglądają wakacyjne problemy z zębami oraz jak najlepiej sobie z nimi radzić?

Przed wyjazdem na urlop najlepiej byłoby udać się do dentysty, który nie tylko sprawdzi stan naszych zębów, ale i przeprowadzi zabieg ich higienizacji. To jednak nie jedyna kwestia, z którą warto się zmierzyć. Podczas wakacyjnych wyjazdów nie służą nam również kolorowe drinki oraz kwaśne i słodkie napoje, których w tym czasie spożywamy w nadmiarze. Nie chodzi jednak o to, aby w ogóle z nich zrezygnować, a tym samym wykreślić ze swoich wakacji wszystkie przyjemności, ale by ich nie nadużywać.

Nasze zęby nie lubią też niektórych aktywności fizycznych. Na czele stoi tu nurkowanie i pływanie. Cierpi wtedy cała szczęka, ponieważ narażona jest na ogromne skoki ciśnienia. Z ciśnieniem związana jest też wspinaczka wysokogórska i skoki ze spadochronem. Zazwyczaj te negatywne skutki objawiają się bólem zębów, a więc zaburzeniem funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Poza tym mogą się pojawić również inne dolegliwości, a więc napięcie mięśni, migrenowe bóle głowy, trzaski w stawie czy przeskakiwanie żuchwy.

Problemy z zębami mogą mieć także stali bywalcy basenów. Powodem jest chlor, którego niekontrolowany poziom na basenach: w mieście, przy hotelu lub aquaparkach może odbić się na stanie szkliwa. Wszystko przez to, że chlor ma niskie pH. Znacznie wyższe ma nasza jama ustna. Kiedy na basenie pływamy min. 6 h w tygodniu, narażamy się także na przebarwienia. Stąd powstał termin „zęby pływaka”, który oznacza zęby zniszczone i przebarwione. Jeśli często chłodzimy się w basenach, starajmy się wybierać te ozonowane lub zamykać usta przy pływaniu.

Wakacyjne wyjazdy sprzyjają też uszkodzeniom mechanicznym. Oddając się letnim aktywnościom w plenerze, nie zapominajmy, że niektóre z nich mogą się skończyć źle dla naszych zębów. Niebezpieczne są pod tym względem wszelkie sporty kontaktowe, które grożą urazem mechanicznym m.in. piłka nożna, siatkówka plażowa, koszykówka, ale także tenis. Nie bez przyczyny lato często kończy się wizytą u dentysty w celu rekonstrukcji uzębienia. W razie takiego wypadku można odbudować zęba za pomocą materiałów kompozytowych, koron lub licówek. Jeśli już dojdzie do wybicia to trzeba będzie się zwrócić do chirurga.

Źródło: Skymed.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *