Na złość upałom

autor: • 6 czerwca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nadchodzące upały i żar lejący się z nieba będą sprzyjać omdleniom oraz ogólnemu osłabieniu naszego ciała. Latem organizm oczekuje znacznie większej ilości płynów. Nie ma na co czekać! Chwytaj wodę i…arbuza 

Nawet jeżeli ktoś na co dzień stosuje się do zaleceń dietetyków i wypija 2,5 litra płynów dziennie to latem powinien spożywać ich więcej. Wszystko przez to, że w upalne dni wzrasta tempo utraty płynów z organizmu. Razem z płynami ulatniają się też ważne dla naszego zdrowia mikro i makroelementy. To prowadzi z kolei do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Okazuje się zatem, że poza samym nawadnianiem organizmu istotne jest także zaopatrywanie się we wspomniane substancje odżywcze. W upalne dni jest to o tyle ważne, że zazwyczaj jemy znacznie mniej niż zwykle. Dlatego też warto dobierać produkty w taki sposób, aby niczego nam nie brakowało. Poza wodą dobrze jest sięgać po soki owocowe i warzywne, a także same owoce oraz warzywa. Najlepsze są takie, które zawierają potas, sód, wapń, magnez, błonnik, fosfor, mangan i żelazo. Te substancje korzystnie wpływają na nasz organizm i pozwalają zapobiegać odwodnieniu.

Dawka minimalna, a więc 400 g warzyw i owoców to tylko kropla w morzu potrzeb naszego ciała, dlatego bez wahania sięgajmy po kolejne produkty z warzywniaka. Szczególnie cenny w tym okresie będzie arbuz, który aż w 92% składa się z wody, a ma niską wartość energetyczną: około 30 kcal na 100 gramów. Dodatkowo zawiera potas, wapń, magnez, żelazo i sód. Podobny wpływ na organizm będą miały melon czy gruszka. Latem warto przestawić się na sałatki uzupełniane makaronem pełnoziarnistym lub kawałkiem mięsa bądź sera.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że szklanka soku może zastąpić jedną z dziennych porcji warzyw lub owoców. Soku warto wypić jednak znacznie więcej. Pozwoli on nie tylko uzupełnić płyny, ale i dostarczy potrzebnych substancji mineralnych, m.in. potasu, który jest szczególnie ważny w kontekście równowagi sodowo-potasowej jak również ogólnej równowagi elektrolitycznej w organizmie człowieka

Polecany jest w tym wypadku również sok pomidorowy. Zawiera bowiem potas, magnez, fosfor oraz witaminę C, witaminę B6, beta-karoten, witaminę E i witaminę K. Dodatkowo ma także błonnik, a więc dostarcza nie tylko płynów, ale i zaspokaja głód. Przydatny dla nas jest też likopen, który właśnie po obróbce termicznej wchłania się do organizmu lepiej niż wtedy, gdy spożywamy surowe pomidory. Szklanka, a nawet dwie, soku pomidorowego dziennie pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego, nerwowego oraz w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *