Skóra pod oczami jest cztery razy cieńsza od skóry w pozostałych częściach twarzy. Szybciej odparowuje z niej woda, jest bardziej narażona na zasinienia, stąd wymaga odpowiedniej, celowanej pielęgnacji. Jak powinna wyglądać? O czym należy pamiętać i po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
Co wpływa na to jak prezentuje się skóra pod oczami?
Na wygląd skóry pod oczami wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jest to temperatura, wiatr, a a także promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Do tego dochodzi jeszcze dieta, niedostateczne nawilżenie skóry czy jej odżywienie. Na to jak prezentuje się skóra pod oczami wpływ ma także tryb życia, czyli zarówno stres, jak i wysypianie się. Skóra reaguje na działanie reaktywnych form tlenu zawartych w powietrzu, a co za tym idzie niszczone są białka, lipidy oraz sacharydy. Skóra staje się szorstka, matowa oraz wygląda na zmęczoną.
Oczyszczanie i nawilżanie skóry wokół oczu – o czym należy pamiętać?
Odpowiednia pielęgnacja może przywrócić blask skórze wokół oczu. Należy pamiętać, że błędem jest stosowanie kosmetyków do twarzy na okolicę oczu, jeśli nie ma wyraźnego wskazania, że możliwe jest ich aplikowanie w tym miejscu. Zresztą najlepiej stosować produkty dedykowane właśnie delikatnej skórze pod oczami. Takie kosmetyki nie mogą zawierać SLS, SLES czy alkoholu, a także konserwantów, czyli wszystkich składników, które mają bezpośredni wpływ na przesuszenie skóry. Zanim zastosuje się nawilżający krem pod oczy na zmarszczki i cienie, należy sięgnąć po serum, które wnika głębiej. Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry pod oczami jest jednak oczyszczanie. W tym przypadku można sięgnąć po płyn micelarny, gdyż jest on delikatny dla skóry wokół oczu i posiada neutralne pH. Demakijaż należy rozpoczynać właśnie od oczu, przy czym trzeba pamiętać, że płatek kosmetyczny nasączony np. płynem micelarnym należy nakładać na zamkniętą powiekę i przecierać oczy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Po gruntownym oczyszczeniu można sięgnąć po serum pod oczy z kwasem hialuronowym, a następnie pielęgnację tej delikatnej skóry uzupełnić o krem zabezpieczający przed nadmiernym odparowywaniem wody, zawierający ceramidy, witaminy A, E oraz C. Pod oczy można stosować również olejki naturalne w formie serum. Oczywiście takie produkty stosuje się przed kremem. Serum pod oczy może zawierać również retinol, przy czym tutaj ważne jest dobranie produktu o odpowiednim stężeniu. Takie serum może zabezpieczać przed pojawieniem się głębszych zmarszczek i spłycać te, które są już widoczne.
Jak jeszcze możecie dbać o cienką skórę pod oczami?
Na dzień należy stosować krem ochronny pod oczy z filtrem SPF. Dzięki temu cienka skóra jest chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Taki produkt można stosować pod makijaż. Ochronę dla skóry wokół oczu stanowią też okulary przeciwsłoneczne. Warto nosić je nie tylko latem, ale zawsze wtedy, gdy jest słonecznie. Świetnie sprawdzą się choćby na stoku, gdy nie korzysta się z gogli, bo promienie słońca silnie odbijają się od białego śnieżnego puchu. Nie można zapominać o znaczeniu zbilansowanej diety. Należy spożywać jak najwięcej warzyw, które w końcu głównie składają się z wody, a także są cennym źródłem witamin i minerałów. Trzeba też pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Należy się wysypiać, a dodatkowo warto używać hydrolatów nawilżających skórę w formie kompresów pod oczy.
źródło: Materiał zewnętrzny Partnera
fot. Materiały Partnera/ Adobestock