Nieprzyjemne ubytki

autor: • 28 stycznia 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Stomatologia wychodzi dzisiaj naprzeciw pacjentom z wieloma różnymi przypadłościami. Nie jest dla niej problemem zaradzenie komuś, kto ma na przykład braki w uzębieniu

Ubytek zęba bywa nie tylko nieprzyjemny, ale może mieć także szereg innych poważnych konsekwencji.

Na wstępie warto sobie uświadomić, że utrata zęba może powodować przesunięcie się innych. Ich przestawienie w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do usunięcia niektórych zębów. Z czasem mogą się także pojawić problemy ze zgryzem. Da się zaobserwować także zmiany w rysach twarzy, jak np. zaburzenie w proporcjach i profilu czy dodatkowe zmarszczki mimiczne, powstające na skutek zbytniego napięcia mięśni. Dodatkowe skutki to na przykład wady wymowy czy problemy gastryczne. Ze względu na sposób umocowania protez w jamie ustnej wszystkie uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na stałe (najczęściej cementowane lub przykręcane), jak korony czy mosty, oraz uzupełnienia zdejmowane, tzw. ruchome, do których możemy zaliczyć protezy osiadające częściowe i całkowite, a także protezy szkieletowe.

Popularne protezy

Protezy wyjmowane, czyli ruchome, uzupełniające braki uzębienia – należą do najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. Są stosunkowo tanie i dzięki temu powszechnie dostępne. W zależności od wykorzystanego materiału, dobrze wykonana proteza odtwarzająca niewiele braków na pierwszy rzut oka może być nawet niewidoczna, wymaga jednak zdejmowania i oczyszczania po każdym posiłku. Jest więc dla pacjenta niekomfortowa. Protezy osiadające sprzyjają ponadto powolnemu, stopniowemu zanikowi wyrostka zębodołowego. Są częstą przyczyną urazów i odleżyn błony śluzowej jamy ustnej.

Most – sposób na ząb 

Innym rozwiązaniem jest most, który składa się z przęsła mostu (odtwarzającego brakujące zęby) oraz elementu nośnego, którym są najczęściej korony protetyczne. Założenie mostu wymaga minimum dwóch, a najczęściej trzech wizyt. W trakcie pierwszego spotkania dentysta poprzez szlifowanie przygotowuje filary protetyczne, na drugiej wizycie najczęściej przystępuje się do przymiarki podbudowy metalowej bądź kosmetycznej przyszłego mostu. Po dokonaniu niezbędnych korekt, praca wraca do laboratorium protetycznego, gdzie jest najczęściej pokrywana tworzywem ceramicznym, bądź kompozytowym (tzw. licowanie). Olbrzymią zaletą mostów jest wygoda użytkowania, krótki czas wykonania oraz bardzo dobre efekty kosmetyczne. Wadą – konieczność oszlifowania własnych zębów pacjenta, aby odtworzyć braki zębowe

Kolejny etap – implanty

Implant to śruba wykonana z tytanu bądź stopów tytanu, którą wkręca się w kość wyrostka zębodołowego szczęki czy żuchwy w celu odbudowy pojedynczego zęba lub kilku zębów. W przypadku tego zabiegu lekarz nie musi szlifować niezniszczonych dotąd zębów, które znajdują się w sąsiedztwie. Na początku trzeba jednak poddać się kilku badaniom takim jak: zdjęcie pantomograficzne czy nawet tomografia komputerowa. Wszczepianie implantu łączy się z kolei ze znieczuleniem miejscowym i trwa zazwyczaj do godziny. Po implantacji najczęściej pacjentom podaje się antybiotyki i zaleca stosowanie zimnych okładów.

Należy pamiętać, że uzupełnione braki zębowe to warunek prawidłowej kondycji stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzoczaszki. To również podstawa prawidłowego rozdrabniania pokarmów, co wpływa na stan zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu.

Źródło: Komunikado PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *