Nadciśnienie problemem milionów Polaków

autor: • 20 czerwca 2017 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Już około 9 milionów Polaków w wieku od 18 do 79 lat choruje na nadciśnienie tętnicze – wynika z badania NATPOL. Utrzymanie tej tendencji może spowodować, że do 2035 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zwiększy się o połowę. Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów

Z badania NATPOL wynika, że w Polsce występowanie nadciśnienia tętniczego wśród osób od 18 do 79 roku życia wzrosło w ciągu 10 lat z 30 do 32 proc., czyli do około 9 milionów osób. Dodatkowo z badania obejmującego seniorów wynika, że dotyczy ono około miliona osób po 80. roku życia, czyli łącznie około 10 mln Polaków. Utrzymanie tej tendencji może spowodować, że do 2035 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zwiększy się o połowę.

Jak często należy badać ciśnienie tętnicze krwi?

Z danych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wynika, że około 30 proc. Polaków nie wie o swojej chorobie. – Zdrowe, dorosłe osoby powinny mierzyć ciśnienie tętnicze krwi przynajmniej raz w roku, jednak nie ma przeciwwskazań, by robić to częściej. W przypadku osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym należy badać je z taką częstotliwością jaką zaleci lekarz, czasem nawet kilka razy dziennie – mówi lek. med. Agnieszka Motyl, lekarz rodzinny. – Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się na podstawie co najmniej dwóch pomiarów wykonanych podczas przynajmniej dwóch kolejnych wizyt. Rozpoznanie następuje, jeśli średnie wartości są wyższe lub równe 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla rozkurczowego. U chorych z ciśnieniem tętniczym poniżej 160/100 mm Hg rozpoznanie choroby należy potwierdzić poprzez prowadzenie domowych pomiarów lub automatyczną rejestrację ciśnienia krwi.

Rozwojowi nadciśnienia tętniczego sprzyjają czynniki środowiskowe oraz nawyki związane ze stylem życia. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia lub opóźnienia rozwoju tej choroby jest zapobieganie nadwadze i otyłości, zwiększenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie spożycia soli kuchennej i alkoholu.

Wielkie badanie da lepszy obraz sytuacji

Niedawno zakończyło się zbieranie danych w największej na świecie akcji screeningowej. May Measurement Month („Maj Miesiącem Mierzenia” ciśnienia tętniczego) zakończyła zbieranie danych 16 czerwca. Teraz zaczynają się analizy danych aż 25 mln przebadanych ludzi (ok. 50-250 tys. Polaków). Badanie ma na celu pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz częstości akcji serca u dorosłych powyżej 18. roku życia, obojga płci, u których ciśnienie tętnicze nie było mierzone w przeciągu ostatniego roku.

Wszystkie gromadzone dane będą miały charakter anonimowy, a po zebraniu zostaną przesłane drogą elektroniczną poprzez specjalnie zaprojektowaną aplikację (APP MMM17) do centralnej, światowej bazy danych. Pacjenci, u których wynik pomiaru wskaże na nadciśnienie tętnicze, otrzymają pisemną poradę z zaleceniami dotyczącymi dalszych działań, np. zmiany stylu życia i diety.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *