Moc kobiet w ciąży

autor: • 20 kwietnia 2016 • Kobieta, NajnowszeKomentarze: (0)

To, co je ciężarna kobieta wpływa na zdrowie jej przyszłego potomstwa – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Badacze stwierdzili jednak, że wpływa to także na wnuczęta

Dieta ciężarnej wpływa na kolejne pokolenia, a więc i na wnuczęta, gdyż ma to związek ze zmianami, które zachodzą w strukturze DNA. Zmiany te jednak mają swoje źródło w czynnikach środowiskowych.

Zacznijmy od tego, że nawet jeżeli mamy do czynienia z bliźniętami jednojajowymi to nie oznacza, że będą one identyczne. Różnić je może zachowanie czy choroby. Z jednej strony ich DNA jest takie samo, z drugiej jednak informacja, która z niego pochodzi może być uwalniana w różnych momentach i w zupełnie inny sposób. Stąd też różnice pomiędzy takimi bliźniakami.

Modyfikacjami chemicznymi, jakim podlega nasz genom w ciągu całego życia, zajmuje się epigenetyka. Te modyfikacje mają swoje źródło w wielu czynnikach zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska czy dym papierosowy. Podobnie jest z nieodpowiednią dietą. Wspomniane czynniki sprawiają, że w komórkach gromadzą się substancje, które mogą modyfikować białka histonowe lub DNA. Sprawia to, że organizm może zacząć inaczej funkcjonować, a także wpływać na to czy będziemy borykać się z konkretną chorobą czy nie.

Tryb życia kobiet ciężarnych i karmiących piersią może wpływać nie tylko na ich strukturę DNA, ale również na ich dzieci i wnuczęta. Badania na ten temat przeprowadzała dr hab. Monika Kaczmarek z PAN. Wykonywała ona badania na myszach. Samice podczas laktacji poddawała restrykcyjnej diecie. Okazuje się, że nawet jeśli młode odżywiały się prawidłowo w późniejszym okresie, głód matki podczas laktacji wpływał na rozwój potomstwa. Myszy takie później osiągały dojrzałość płciową i miały szereg innych zaburzeń rozwojowych. Co ciekawe, efekty niedożywienia karmiących samic były zauważalne jeszcze w drugim pokoleniu – u wnuków. Dzieje się tak dlatego, że środowisko zewnętrzne wpływa na na komórki rozrodcze już podczas życia płodowego.

Chociaż wniosków z badań epigenetycznych na myszach nie można przełożyć bezpośrednio na człowieka, to są jednak prace, które wskazują, że również u ludzi skutki głodu rodziców odczuwać mogą i kolejne pokolenia. Mówią o tym między innymi badania prowadzone w Holandii zaraz po II wojnie światowej. Oznacza to, że tym bardziej kobiety powinny dbać o siebie podczas ciąży. Ich dieta i zachowanie ma bowiem skutki długofalowe.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *