Maź cynkowa na niedoskonałości cery

autor: • 29 października 2015 • Najnowsze, UrodaKomentarze: (0)

Na problemy z wypryskami, trądzikiem, a nawet opryszczką, warto sięgnąć po maść z cynkiem. Jej dobroczynne działanie znane jest już od wielu lat

„Kosmetyk z apteki”
Co to właściwie jest maść cynkowa? To sprawdzony lek, który w swoim składzie ma tlenek cynku i substancje pomocniczą, którą zazwyczaj jest wazelina hydrofilowa. Tlenek cynku ma działanie wysuszające, ściągające i osłaniające. Maść ta jest jednym ze sposobów, od lat wykorzystywanym do walki z niedoskonałościami cery. Zaleca się stosowanie jej na wszelkie zmiany skórne, między innymi wypryski, opryszczkę, trądzik, otarcia naskórka, czy też inne stany zapalne na skórze. Przeciwdziała także odparzeniom. Efekty jej stosowania widać szybko, bo już po jednym dniu od użycia, dostrzec można znaczną poprawę. A przy tym jest tania i dostępna w każdej aptece.

Jak stosować maść z cynkiem?
Preparaty z cynkiem dostępne są pod dwoma postaciami, jako maść lub pasta. Maść należy stosować dwa razy dziennie na zmienione chorobowo miejsce na skórze. W przypadku trądziku nakłada się ją punktowo, o czym należy pamiętać, aby nadmiernie nie podrażnić skóry poprzez zbytnie wysuszenie. Można także stosować ją, nakładając grubszą warstwę na opatrunek. Zaleca się korzystanie z maści na noc, z racji tego, że jest biała i nie wchłania się. Nie wolno stosować jej bezpośrednio na otwarte, sączące się lub niezagojone rany. Maść cynkowa dostępna w formie pasty różni się od zwykłej maści konsystencją. Używa się jej podobnie, bo ma praktycznie takie same właściwości. Działa wysuszająco i przeciwbakteryjnie. Pomaga w niewielkich otarciach naskórka i pomocniczo w trądziku oraz innych stanach zapalnych skóry. Do popularnych należy także maść cynkowa z kwasem salicylowym, która poza jeszcze silniejszym działaniem wysuszającym i ściągającym, ma również właściwości odkażające skórę, a także przeciwdziała jej swędzeniu i pieczeniu.

Przeciwwskazania do stosowania
Maści, czy pasty cynkowej, podobnie, jak żadnego innego preparatu o działaniu leczniczym, nie wolno stosować bez ograniczeń. Wyraźne przeciwwskazania to: nadwrażliwość na cynk, ostre stany zapalne skóry, rany sączące się i otwarte, jak również uszkodzona skóra. Pomimo tego, że stosowanie preparatów z cynkiem znacznie przewyższa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, to jednak nie oznacza, że przeciwwskazania nie istnieją. Zawsze warto pamiętać, że kiedy zauważy się u siebie jakiekolwiek symptomy świadczące o złej reakcji na lek, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Preparaty z cynkiem, to specyfiki, które szybko i skutecznie potrafią uporać się z uporczywymi problemami skórnymi, ale jak ze wszystkim, także w ich stosowaniu należy zachować umiar.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *