Dieta owsiankowa – kolejny hit?

autor: • 6 stycznia 2014 • Kobieta, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Co kilkanaście miesięcy media szturmują nas nową, cudowną dietą. W ostatnim czasie można zauważyć pewien trend, diety odchudzające zawdzięczają nazwę produktom, na których bazuje jadłospis

Mieliśmy dietę białkową, tłuszczową, owocową, kapuścianą. Czy dieta owsiankowa to kolejna tania sensacja, czy może całkiem sensowy system żywienia?

Założenia diety owsiankowej
Wyróżniamy kilka odmian owej diety. Długoterminową i krótkoterminową. Mniej i bardziej restrykcyjną. Jakkolwiek zawsze jej bazą są płatki owsiane, otręby owsiane oraz mleko lub jogurt. W niektórych odmianach możemy dodawać owoce takie jak jagody, jabłka, mandarynki. Zwykle w pierwszym etapie, żywienie jest bardzo restrykcyjne. W kolejnych (zwykle po tygodniu) autor przewiduje dodatek warzyw, ryb i grillowanego chudego mięsa.

Skuteczność
W prasie można znaleźć informacje o niesamowitych efektach tego systemu żywienia. Skąd bierze się ów fenomen? Spożycie prawie wyłącznie owsianki w ilościach pół szklanki 4 do 5 razy na dobę sprawia, że dieta jest bardzo niskokaloryczna (900-1200 kcal), prawie głodówkowa. Dlatego może powodować utratę masy ciała Niestety, jej monotonia nie ułatwia życia.

Bezpieczeństwo
Płatki owsiane są wyjątkowo zdrowym i dietetycznym produktem, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Jednak monotematyczność żywienia powoduje, że pojawiają się niedobory witamin, minerałów oraz pozostałych makroskładników, jak białka czy tłuszcze. Innymi słowy, samą owsianką nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Mogą pojawiać się kłopoty z cerą, włosami, brak energii, kiepskie samopoczucie czy rozdrażnienie. Utrata wagi w 99 proc. przypadków nie jest również trwała.

Zbyt ogólna
Po raz kolejny spotykamy się z dietą, która nie bierze pod uwagę takich czynników jak wiek, wzrost, waga, kompozycja ciała, aktywność czy płeć. Innymi słowy, mamy szablon dostosowany do każdej osoby. Tego typu systemy żywienia przyczyniają się zwykle do spowolnienia metabolizmu, utraty ogólnej masy ciała, a nie jedynie tkanki tłuszczowej.

Zalety
– Tania
– Prosty i zrozumiały system żywienia
– Możliwa szybka utrata wagi

Wady
– Niezbilansowana
– Nudna
– Powoduje niebezpieczne niedobory witamin i minerałów
– Nie gwarantuje utraty tkanki tłuszczowej
– Może powodować efekt jojo

Ocena
Okazuje się, że dieta owsiankowa jest kolejną marną sensacją. Może być niebezpieczna, a dodatkowo, nie gwarantuje efektów. Wciąż najlepszym rozwiązaniem wydaje się racjonalne, zbilansowane żywienia oraz odpowiednia aktywność fizyczna.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *