Dbaj o kondycję mózgu

autor: • 18 października 2023 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nie pozwalajmy mózgowi pławić się w bezczynności i powtarzalności. By na długo zachował plastyczność, potrzebuje nieustannej stymulacji. Wbrew pozorom to proste i nie chodzi wyłącznie o czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, naukę języków czy słuchanie muzyki. Podpowiadamy jak rozruszać swój mózg.

To, w jakim tempie starzeje się mózg, zależy od bardzo wielu czynników – począwszy od genetycznych, przez przebyte i istniejące choroby (urazy, zapalenie lub inne choroby mózgu, choroby ogólnoustrojowe, takie jak miażdżyca czy cukrzyca), po naszą codzienna aktywność oraz styl życia. Liczy się dosłownie wszystko: jakość i długość snu, poziom stresu, nawyki, używki itp.

Na niektóre z tych czynników nie mamy wpływu, jednak na wiele mamy. Warto podjąć wysiłek, by spowolnić proces starzenia, który jest naturalnym procesem obejmującym cały nasz organizm, a więc i mózg. Co możemy zrobić, by nasz mózg służył nam jak najdłużej?

Najogólniej mówiąc, chodzi o to, by żyć zdrowo, co oznacza zdrową dietę, aktywność fizyczną, wysypianie się, ale i posiadanie pasji oraz proste ćwiczenia i aktywności przeznaczone dla mózgu.

PAP Zdrowie

Pin It

Podobne artykuły

Komentowanie wyłączone