Czosnek pomoże w walce z mukowiscydozą?

autor: • 6 grudnia 2017 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Aktywny związek siarki zawarty w czosnku może być wykorzystywany w walce z bakteriami u pacjentów cierpiących na chroniczne schorzenia – wynika z nowego badania Uniwersytetu Kopenhaskiego

– Bardzo liczymy, że uda się przełożyć to na leczenie pacjentów, którzy mają złe rokowania, choćby chorych na mukowiscydozę. Już w tej chwili mamy wystarczająco dużą wiedzę, by – wspólnie z prywatną firmą – wyprodukować lek na bazie tej substancji i zacząć go testować na ludziach – cieszy się dr Tim Holm Jakobsen z Costerton Biofilm Center, na Wydziale Immunologii i Mikrobiologii.

Najnowsze badanie to kontynuacja pracy prof. Michaela Givskova, który już w 2005 pracował nad działaniem czosnku na bakterie. Wtedy ustalił, że ekstrakt z czosnku jest w stanie zatrzymać bakterie. Nowe wyniki, opublikowane na łamach „Scientific Reports”, bliżej przyglądają się możliwości przeciwdziałania dwóm rodzajom bakterii.

– Dwa analizowane przez nas rodzaje bakterii (Staphylococcus aureus oraz Pseudomonas aeruginosa – przyp. red.) są bardzo istotne. Należą do dwóch zupełnie różnych rodzin bakterii i są zwykle zwalczane różnymi sposobami. A jednak związek zawarty w czosnku zwalcza je obie naraz, więc może okazać się bardzo skuteczny w połączeniu z antybiotykiem – zauważa Tim Holm Jakobsen.

Materiał badawczy od lat wskazuje, że czosnek jest najsilniejszym naturalnym źródłem ochrony przed bakteriami. Nowe badanie dodaje do istniejącej wiedzy fakt, że związek siarki z czosnku niszczy biofilm bakterii, przez co czyni je podatnymi na działanie innych leków.

Źródło: Scientific Reports

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *