Ćwicz bezpiecznie

autor: • 21 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Jak podają wyniki badania CBOS „Aktywność fizyczna Polaków” zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się jazda na rowerze (51%) oraz pływanie (28%). Inne stosunkowo popularne formy rekreacji to bieganie (18%), turystyka piesza (16%) oraz piłka nożna (14%). Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, iż do nawet pozornie lekkich aktywności fizycznych, należy odpowiednio się przygotować. Jakie sporty wybierają Polacy?

Według badania „Aktywność fizyczna polaków”, przeprowadzonego przez CBOS, zdecydowanie najczęściej Polacy jeżdżą na rowerze (51%) oraz pływają (28%). Respondenci stawiali także na bieganie (18%), turystykę pieszą (16%) oraz piłkę nożną (14%). Pomimo dużego zainteresowania sportami, Polacy często nie zdają sobie sprawy, że przed każdą aktywnością fizyczną, należy przygotować się w odpowiedni sposób.

Rozgrzewka
Przed każdą aktywnością należy przygotować swój organizm do wysiłku fizycznego. Jeśli nie rozgrzejemy ciała w odpowiedni sposób, możemy doprowadzić do niechcianych kontuzji. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Aby wzmocnić się przed bieganiem powinniśmy wziąć udział w zajęciach typu fitness, pilaste, joga. Ważne jest, aby podczas biegania wszystkie mięśnie rozwijały się równomiernie – dlatego bieganie powinno być uzupełniane ćwiczeniami siłowymi. Rowerzyści powinni skupić się na mięśniach nóg i tułowia. Dobrym ćwiczeniami będą przysiady i pompki. Skakanie na skakance poprawi naszą ogólną kondycję. Rozgrzewka przez pływaniem jest niezbędna – przygotowując mięśnie do wysiłku unikniemy skurczów w wodzie. Przez pływaniem należy wzmocnić całe ciało według zasady od góry do dołu. Najpierw wykonujemy kręcenie karkiem, potem barkami, ramionami, tułowiem… Ćwiczenia należy poprzedzić rozciąganiem, niezależnie od sportowej dyscypliny.

Sposoby na zakwasy
Na zakwasy cierpią osoby, które poddały się sporemu wysiłkowi fizycznemu bez wcześniejszego przygotowania, albo po długiej przerwie od ćwiczeń. Są to bóle mięśni spowodowane mikrourazami we włóknach mięśniowych. Na szczęście jest kilka metod, które pozwolą zmniejszyć tępy ból po treningu. Obolałym mięśniom pomoże ciepło-zimny prysznic oraz gorąca kąpiel, która rozluźni mięśnie i przyśpieszy krążenie krwi. Dobrym sposobem jest także masaż – powinien być wykonany delikatnie i profesjonalnie, aby nie sprawić bólu. Kwas mlekowy, który odłożył się w mięśniach zostanie szybciej usunięty. Specjaliście twierdzą, że odpowiednio dobrana maść rozgrzewająca, wykonana z naturalnych składników, pozwoli na uczucie ulgi. Maści powodują znieczulenie, jednocześnie likwidując przyczynę bólu.

Działanie od wewnątrz
Możemy spróbować polepszyć sobie samopoczucie domowymi sposobami. Jednym z nich jest picie herbaty z sodą oczyszczoną, która ma odkwasić organizm. Kolejnym, wypicie soku pomidorowego, aby uzupełnić elektrolity. Niektórym pomaga przyłożenie ciepłego kompresu do bolącego miejsca. Potrawy bogate w imbir, curry, chilli działają przeciwzapalnie. Zaleca się też stosowanie zbilansowanej diety bogatej w  węglowodany, tłuszcze i białka.
Pamiętajmy, że najważniejsza przed treningiem jest rozgrzewka. Pozwoli na rozciągnięcie mięśni i zapobiegnie przykrym zakwasom. Odpowiednie przygotowanie do aktywności fizycznej da lepsze rezultaty i zapewni doskonałe samopoczucie.

Oprac. Kinga Pinas

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *