Co uścisk dłoni mówi o Tobie?

autor: • 25 kwietnia 2018 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Siła mięśni, mierzona uściskiem dłoni, może wskazywać na to czy nasz mózg jest zdrowy – informują naukowcy z University of Manchester na łamach pisma „Schizophrenia Bulletin”.

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii, w których udział wzięło blisko pół miliona osób (UK Biobank) wykazały, że im silniejszy był uścisk dłoni, tym lepsze były wyniki testów sprawdzających m.in. pamięć, logiczne rozwiązywanie problemów i szybkość reakcji.

W odróżnieniu od dotychczasowych badań, które wskazywały, że siła mięśni przekłada się na zdrowie mózgu jedynie u seniorów – obecne wyniki świadczą o tym, że zależność ta dotyczy także osób przed 55. rokiem życia.

Naukowcy zaobserwowali ponadto, że maksymalna siła uścisku dłoni w wyraźnym stopniu korespondowała z lepszą pamięcią wzrokową oraz szybkością reakcji u ponad tysiąca osób z zaburzeniami psychotycznymi, takimi jak schizofrenia.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że na zdrowie mózgu wpływają ćwiczenia aerobowe. Te wyniki sugerują, że korzystny wpływ mogą mieć także trening siłowy. Jego skuteczność autorzy zamierzają przetestować podczas kontynuacji badań.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *