Gadatliwa trzustka

autor: • 3 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Poszczególne komórki naszego organizmu ciągle są w ruchu, nie mają ani chwili spokoju. Co więcej, porozumiewają się ze sobą. Sprawdzili to dokładnie naukowcy, którzy zauważyli także dość ciekawy proces zachodzący w trzustce

Komórki trzustki mają za zadanie sterować poziomem glukozy we krwi. W trzustce jest ich jednak bardzo dużo, jak zatem mogą one ze sobą współpracować? To proste! Rozmawiają ze sobą. Robią to za pomocą kannabinoidów, a więc substancji, które wielu kojarzą się na przykład z marihuaną. Ten znaleziony przez naukowców szlak sygnałów chemicznych może pomóc w skuteczniejszej walce z cukrzycą typu 2.

Wszystko dlatego, że poziom glukozy we krwi jest zależny od kooperacji komórek alfa wytwarzających hormon glukagon z komórkami beta, a więc tymi, które produkują insulinę.

To odkrycie sprawia, że rozszerzona została także wiedza na temat mechanizmów powstawania cukrzycy typu drugiego. Naukowcy mają również nadzieję, że kolejne badania pozwolą urzeczywistnić marzenia o antidotum na ten rodzaj cukrzycy.

Ciekawe okazały się być także obserwacje  zmian dotyczących wysp trzustkowych, podczas rozwoju embrionalnego. Badania te zostały przeprowadzone na myszach i laboratoryjnym modelu wysp trzustkowych.

W zależności od stężenia kannabinoidów i aktywacji dwóch różnych rodzajów receptorów wyspy stawały się większe lub mniejsze, a komórki alfa, zwykle znajdujące się na zewnątrz wysp, potrafiły przemigrować do wnętrza – mówi badaczka dr Katarzyna Maleńczyk

Badania już teraz mają znaczenie praktyczne. Wskazują bowiem, że przyszłe matki, w okresie ciąży spożywające substancje zawierające kannabinoidy, prawdopodobnie urodzą dzieci z zaburzoną architekturą wysp trzustkowych, a więc podatne na cukrzycę typu drugiego.

Naukowcy przestrzegają jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Nie uważają, że spożywanie marihuany jest sposobem na wyleczenie cukrzycy. Mówią wyłącznie, że na stężenie glukozy we krwi wpływają zależności pomiędzy komórkami alfa i beta trzustki oraz tkankami docelowymi. Tkankami docelowymi mogą być natomiast mięśnie szkieletowe i tkanka tłuszczowa.

Odkrycie roli kannabinoidów w komunikacji między komórkami alfa i beta niesie nadzieję na skuteczniejsze leczenie cukrzycy za pomocą przeszczepów wysp trzustkowych. Przeszczepy tego typu można wykonywać i dziś. Pobiera się w tym celu fragment odpowiedniej tkanki od martwego dawcy i umieszcza pod śluzówką żołądka. Takie zabiegi nie dają jednak długotrwałych efektów. Ostatnie badania dają jednak nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie wydłużenie pracy komórek beta. Co więcej, komórki beta już dziś mogą być wyhodowane z komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej pacjenta. W przyszłości pacjenci nie musieliby więc przyjmować leków zapobiegających odrzutowi wszczepionych wysp trzustkowych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *