Bolesne efekty treningów

autor: • 18 marca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Sporo wiemy już o zaletach aktywności fizycznej. Warto zatem wspomnieć o tym, jakie są jej wady, a raczej, co niemiłego może nam się przytrafić podczas treningu 

Aktywność fizyczna pozwala wpływać pozytywnie na naszą kondycję, uwalniać masę endorfin i wzmacniać wydolność naszego organizmu. Uprawianie sportu wiąże się też jednak z kontuzjami. Mogą one niestety dotknąć każdego.

Bardzo częstą kontuzją, zwłaszcza wśród sportowców jest naderwanie ścięgna Achillesa. Wprawdzie uraz ten nie wymaga interwencji chirurgicznej, jednak to poważna kontuzja, która wymaga kilkutygodniowej rehabilitacji. Kiedy nam to grozi? Ścięgno zostaje uszkodzone, gdy jest za bardzo obciążone. To obciążenie powoduje rozerwanie części włókien włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Powodem tej kontuzji jest zazwyczaj brak odpowiedniej rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu lub złe dopasowanie programu treningowego do naszych możliwości.

W tym wypadku wszystko zaczyna się od opuchlizny, bólu i stanu zapalnego. Później występuje także zasinienie. Po zaobserwowaniu u siebie tych objawów powinniśmy od razu udać się do lekarza, który dokładnie zdiagnozuje problem.

Na naszą korzyść może działać tylko i wyłącznie czas, o ile oczywiście dobrze go wykorzystamy. Po doznaniu kontuzji warto rozpocząć leczenie od razu. Im szybciej rozpocznie się rehabilitacja, tym mniejszy ból i znacznie większe szanse na szybszy powrót do pełni sił.

Warto zabezpieczyć miejsce urazu przed gwałtownymi ruchami i kolejnymi kontuzjami. Uszkodzoną kończynę trzeba ułożyć wysoko i unieruchomić. Opatrunek uciskowy musi być prawidłowo założony, dlatego niezbędna jest pomoc specjalisty. Szczególnie, że konieczne może okazać się założenie opatrunku z szyną. Dobrym sposobem na uśmierzenie bólu są okłady z lodu lub żele chłodzące. Niezbędna w tym przypadku jest również rehabilitacja. Przy naderwaniu ścięgna – wykonywana jest fizykoterapia, w której skład wchodzą zabiegi laseroterapii lub kriochirurgii.

Niezależnie od tego, co nam się stało należy najpierw niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortopedy. Tylko z jego pomocą jesteśmy w stanie szybko pokonać kontuzję. Nasze ociąganie się może tylko pogorszyć sytuację

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *