Co dla mężczyzny oznacza łysienie? To bardziej złożony problem niż może się wydawać. Wypadanie włosów łączy się z wieloma negatywnymi emocjami. Istnieją jednak metody, które pozwalają temu zapobiec
Wypadanie włosów może mieć wiele źródeł. W przypadku mężczyzn zazwyczaj mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Niejednokrotnie za tą przypadłością stoją również inne czynniki, takie jak przebyte choroby, zmiany hormonalne, stres, przyjmowanie niektórych leków czy niewłaściwa dieta. Zdarza się jednak, że wypadanie włosów jest też postrzegane jako nieuleczalna dolegliwość, z którą trzeba się pogodzić. Te spostrzeżenia nie zawsze są trafne. Wśród wielu specyfików i dostępnych metod można znaleźć te, które okażą się pomocne w kwestii wypadania włosów i zamienią nieuleczalną przypadłość we wspomnienie.
W walce z łysieniem istotną rolę odgrywa profilaktyka. Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, unikaniu stresu czy prawidłowej pielęgnacji bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów wzmacniających włosy i stymulujących ich wzrost. Tak naprawdę mężczyźni jednak nie zawsze o to dbają. Jedynie co szósty sięga po szampon niwelujący wypadanie włosów, a co ósmy korzysta z konkretnych środków, które mają wzmacniać włosy.
Mimo, że panowie nie do końca zdają sobie sprawę z problemu i nie angażują się w działania profilaktyczne to faktyczne wypadanie włosów budzi w nich skrajne emocje. Wśród tych z badanych panów, którzy dostrzegli u siebie pierwsze objawy łysienia, nadmierna utrata włosów wzbudziła między innymi poczucie bezradności (prawie 34%), smutek (prawie 33%), rozżalenie (ponad 19%), strach (ponad 11%), a nawet gniew (prawie 9%).
Zazwyczaj osoby, które doświadczają łysienia opisują je bardzo negatywnie. To łączy się niejednokrotnie ze spadkiem samooceny, pogorszeniem jakości życia i krytycznym spojrzeniem na samego siebie. Znacznie gorzej czuja się ci, u których łysienie zaczyna się od przodu. Każde spojrzenie w lustro jest wtedy niezbyt miłe. Wiąże się bowiem ze wspomnieniami na temat tego, gdzie kiedyś zaczynała się linia włosów. Badania sugerują, że łysiejący panowie są też nie zawsze dobrze postrzegani przez społeczeństwo. Zazwyczaj traktowani są jako mniej atrakcyjni i starsi niż w rzeczywistości.
Źródło: InnerLook