Ekstremalne latanie

autor: • 9 maja 2016 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Oderwać się od ziemi i lecieć – to nie tylko dziecięce marzenie, którego nie da się spełnić, ale i rzeczywistość. Nie chodzi tu o loty na pokładach samolotów, lecz przede wszystkim o te ze spadochronem. Taki skok sprawia, że można poczuć się jak ptak

Pierwszy spadochron pamięta czasy Oświecenia. Wtedy to Leonardo da Vinci stworzył projekt urządzenia, które po kilku zmianach funkcjonuje do dziś. Da Vinci był świetnym obserwatorem, z uwagą przyglądał się ptakom, przyrodzie i odnotowywał pewne prawidłowości. Niezwykle pomocny był również jego szósty zmysł, dzięki któremu udało się określić trafne zasady konstrukcyjne spadochronu. Pierwszy skok spadochronowy wykonał z kolei Andre Jacques Wright. Był wtedy rok 1797 i została zapisana ważna karta w historii spadochroniarstwa.

Spadochroniarstwo jest sportem, który zalicza się do ekstremalnych. Polega na wykonywaniu skoków z samolotu. Każdy skok ma elementy, które podczas zawodów są oceniane. Są to między innymi akrobacje wykonywane w trakcie swobodnego spadania, liczy się także wykonanie akrobacji na otwartej czaszy, punkty zdobywa się za precyzyjne lądowanie. Mówiąc o spadochroniarstwie jako tylko i wyłącznie o sporcie byłoby krzywdzące dla tych, którzy robią to dla przyjemności. Aby jednak móc skakać, nawet dla przyjemności, skoczkowie muszą odbyć specjalistyczny kurs spadochronowy lub wykonywać skoki w tandemie.

Skoczkiem może zostać właściwie każdy, w gruncie rzeczy są jednak pewne przeciwskazania. Latać mogą osoby, które ukończyły 10. rok życia (czasami zaleca się jednak, by osoba ukończyła 16. rok życia) i mają pozwolenie opiekunów. Po 18. roku życia skaczą już na własną odpowiedzialność. Waga ciała nie może przekroczyć 100 kg, a wzrost nie może być mniejszy niż 140 cm. Należy też wykonać odpowiednie badania wytrzymałościowe w specjalistycznej przychodni dla sportowców, które wykluczą przewlekłe choroby na przykład serca, układu oddechowego czy też epilepsję. Pamiętajmy – pomoc w powietrzu w razie problemów ze zdrowiem jest zazwyczaj niemożliwa. Skoczkowie powinni być także ubezpieczeni.

Przygotowania do skoków oparte są o kurs, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas pierwszej z nich skoczek ma okazję poznać techniki latania oraz kierowania spadochronem. Poza tym dowiaduje się także, w jaki sposób lądować. Część praktyczna to już skoki z instruktorem, ale i skoki samodzielne. Na samym końcu jest egzamin, po którym kursant otrzymuje dokument uprawniający go do wykonywania indywidualnych skoków.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *