Zęby na szóstkę!

autor: • 2 maja 2016 • Najnowsze, Uroda, ZdrowieKomentarze: (0)

Piękne, białe zęby to nie tylko domena celebrytów. Zdrowy uśmiech możliwy jest u każdego. Warunkiem jest jednak odpowiednia dbałość o nasze uzębienie

To, jaki prowadzimy tryb życia może odzwierciedlać stan naszych zębów. Papierosy, jedzenie, nieodpowiedni sposób czyszczenia przestrzeni między zębami, sytuacje stresowe – to wszystko może wpływać na nasz uśmiech. Nasze zęby stają się bowiem przeżółknięte i przebarwione. Co więcej, ścierają się, a dziąsła obniżają. Niezbyt dobre rzeczy dzieją się także z naszym szkliwem, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach z ust.

Po pierwsze: higiena!

Upływający czas nie musi oznaczać, że nasz uśmiech będzie ciągle tracił. Trzeba natomiast stosować się do pewnych zasad i dbać o swoje zęby. Przebarwienia, zmiany próchnicze czy problemy z dziąsłami są najczęściej efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Aby temu zapobiec najczęściej sięgamy po różnego rodzaju pasty wybielające i za wszelką cenę chcemy dokładnie wyszorować nasze zęby. Często jednak takie pasty niszczą szkliwo, szczególnie gdy połączymy ją z naszymi mocnymi ruchami podczas szorowania. Takie szczotkowanie może też niekorzystnie wpływać na dziąsła. Dlatego jeżeli już bardzo chcemy stosować wspomniane pasty to nie róbmy tego przez długi czas, a jedynie doraźnie. Najlepiej będzie jeżeli jednak do oczyszczania zębów będziemy stosować zwykłą pastę lub taką z ziołowymi dodatkami. Jeśli mamy problemy z nadwrażliwością zębów, szkliwem czy nieprzyjemnym oddechem, dodatkowo możemy stosować płyny do płukania jamy ustnej. Istotna jest tutaj również twardość szczoteczki. Najlepiej, aby w tych wyborach znaleźć wyjście optymalne, a więc nie wybierać tych zbyt twardych ani zbyt miękkich. Najlepsze będą te o średniej twardości. Podczas codziennej higieny ważna jest też dbałość o czystość języka i przestrzeni międzyzębowych.

Z wizytą u dentysty

Poza takimi podstawowymi zabiegami, raz na pół roku warto odwiedzić dentystę. W czasie badania kontrolnego lekarz powinien sprawdzić nasze zęby (głównie pod kątem przebarwień i ewentualnych zmian próchniczych), dziąsła (pod kątem prawidłowego ich przylegania do zębów i ogólnego wyglądu) oraz błony śluzowe (pod kątem ewentualnych zmian chorobowych). Nie zaszkodzi również wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Dzięki niemu można się dowiedzieć czy nie nastąpiły jakiekolwiek zmiany w kości. Czasami nasz ból zębów może wynikać właśnie z tych zmian. Wcześniejsza interwencja stomatologa pozwoli nas jednak przed tym uchronić. Na odwagę powinni się zebrać także ci, który borykają się z dentofobią, a więc boją się wizyt u dentysty. Nie ma się czego obawiać, chodzi tu o nasz zdrowie!

Precz z kamieniem!

Ważną kwestią dla każdego są także zmiany próchnicze. To nic innego jak bakterie, które pojawiają się, gdy źle dbamy o higienę jamy ustnej. Mogą się one pojawić jednak nawet wtedy, gdy myjemy zęby, ale niezbyt dokładnie. Bakterie osadzają się bowiem w miejscach trudno dostępnych. Stąd też dla wielu istotne może się okazać cykliczne oczyszczanie zębów z kamienia i płytki nazębnej. Najlepiej gdyby odbywało się ono przynajmniej raz w roku. Możemy się też zdecydować na wybielanie zębów. Aby to wykonać warto jednak udać się do gabinetu dentystycznego. Nie tylko dlatego, że możemy tak uzyskać profesjonalne porady, ale przede wszystkim z powodu znacznie większej skuteczności tak przeprowadzanych zabiegów. Ogólnodostępne preparaty i nakładki wybielające działają bowiem jedynie powierzchniowo

 Jak u celebryty…

Gdy jednak chcielibyśmy uzyskać jeszcze lepszy uśmiech to warto zastanowić się nad protetyką. Znane od dawna, ale kojarzone wyłącznie ze wspomnianymi celebrytami licówki – wyrównają zęby i zamaskują nieestetyczne przerwy między nimi (tzw. diastemy). Licówka to bardzo cienki płatek porcelanowy, który naklejany jest na ząb naturalny. Sporą popularnością cieszą się ostatnio również implanty zębowe. Z pewnością są droższe od protez i mostów protetycznych, ale i znacznie trwalsze i bardziej estetyczne.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *