Dobre gotowanie

autor: • 3 marca 2016 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Skoro wszyscy się prawidłowo odżywiają to mogę to robić także i ja. W końcu potrafię przygotować zdrowy posiłek i zjeść go odpowiedniej porze. Prawidłowe odżywianie nie jest jednak takie proste. Wielu deklaruje swoją działalność w tym zakresie choć tak naprawdę nie wie, o co w tym chodzi

O tym, że problem faktycznie istnieje świadczą statystyki. Ponad 80% Polaków mówi, że prawidłowo się odżywia. Niewiele ma to jednak wspólnego z rzeczywistością. Pozostaje zatem do rozwiązania problem dotyczący tego, w jaki sposób należy przygotowywać potrawy, aby nie traciły tak wielu ważnych dla nas wartości odżywczych.

Jak gotować?

Warzywa najłatwiej przyrządzić gotując je w wodzie. Wrzucenie ich do małej ilości wrzątku pozwala na zmniejszenie strat składników odżywczych. Im krócej gotujemy, tym więcej ich zachowamy. Wodę z warzyw można również z powodzeniem wykorzystać do dalszego gotowania. Pamiętajmy, że jest tam przecież część rozpuszczonych witamin. Najbardziej preferowanym sposobem przygotowywania warzyw jest gotowanie na parze oraz zanurzenie warzyw we wrzącej wodzie na kilka minut, a następnie zahartowanie ich w zimnej wodzie. Metody te pomagają zachować i składniki odżywcze i odpowiednią strukturę warzyw. Sprzętem, który z pewnością pomoże w przyrządzaniu zbilansowanych posiłków jest również blender. Pozwoli chociażby na przygotowywanie pysznych, pełnych witamin koktajli. Jeśli zależy nam na tym, żeby nasza potrawa była mniej kaloryczna, jest na to kilka sposobów. Chcąc zabielić zupę, zamiast tłustej śmietany, używajmy jogurtu naturalnego. Przygotowując kotlety, zrezygnujmy z panierki. Mięso samo w sobie zawiera dużo wody, więc, w przeciwieństwie do bułki tartej, nie wchłonie tłuszczu.

Nikt nie jest idealny

Oznacza to, że popełniamy wiele błędów, także w kuchni. Jednym ze sztandarowych jest smażenie, szczególnie na głębokim tłuszczu. Wysoka temperatura i długi proces obróbki z pewnością nie działają korzystnie na nasze zdrowie. Co więcej, mogą się podczas tych działań wytwarzać związki rakotwórcze, które nazywane są Wielopierścieniowymi Węglowodorami Aromatycznymi.

Rodzaj oleju także jest tutaj istotny. Najlepiej, aby był on rafinowany, a więc oczyszczony. Nie zawiera on wtedy składników obniżających temperaturę dymienia, czyli momentu, w którym tłuszcz zaczyna się palić. Tego rodzaju olej możemy wykorzystywać do obróbki termicznej.

Gdzie smak?

Prawidłowe odżywianie nie pozbawia nas możliwości rozsmakowywania się w specjałach. Czego używamy najczęściej podczas gotowania? Kluczową rolę odgrywa oczywiście pieprz i sól. Często jednak używane są jako kolejny składnik potrawy, a nie dodatek. Nie powinno tak być. Rekomendowana ilość soli, której nie powinniśmy przekraczać w dziennym menu to 5g. Zazwyczaj niestety tę normę niemal trzykrotnie przekraczamy. Podczas gotowania warto postawić na zioła, a sól i pieprz pozostawić na uboczu. Szczególnie, że zioła często dostarczają dodatkowych cennych składników. Równie ważne mogą tu być przyprawy orientalne. Z pewnością urozmaicą dietę i pozwolą nam zaszaleć w kuchni.

Źródło: Synertime

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *