Z grupą wsparcia łatwiej chudnąć

autor: • 14 kwietnia 2017 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Gubienie zbędnych kilogramów dobrze wpływa na zdrowie, ale efekty trudno jest utrzymać. Jak się okazuje, znacznie ułatwia to posiadanie grupy wsparcia

Na temat korzystnego wpływu odchudzania są dosłownie tony badań: a to ciśnienie, niższy poziom cukru, mniej bólu w życiu, zdrowsze stawy, itd. Nadprogramowe kilogramy warto gubić, ale znacznie trudniej się za to zabrać. Jeszcze trudniej utrzymać się na odpowiednim poziomie po uzyskaniu pierwszych efektów.

A jednak! Badacze z University of Colorado dowodzą, że jest jedna grupa, której członkowie zaskakująco skutecznie radzą sobie z pozostaniem przy odpowiedniej wadze. To osoby uczęszczające długoterminowo na spotkania poświęcone właśnie odchudzaniu.

Naukowcy przez kilka lat śledzili historię 65 tysięcy Amerykanów z nadwagą lub otyłością, które podjęły się udziału w programie TOPS (Take Off Pounds Sensibly, w luźnym tłumaczeniu „Trać wagę rozsądnie”). To niekomercyjny program, podczas którego raz w tygodniu osoby chcące walczyć z nadwagą spotykają się na rozmowę, wspierają swoje zdrowe odżywianie i nawyki, które pomagają trzymać się diety.

W pierwszym roku, jak można było się spodziewać, uczestnicy notowali bardzo znaczący spadek masy ciała. Część z nich odeszła albo po osiągnięciu zadowalającego efektu, albo z innych przyczyn. Z tych, którzy pozostali na kolejny rok, aż 80% nie przybrało na wadze. Jeśli uczestniczyli w programie konsekwentnie w kolejnych latach, to w perspektywie 3-7 lat ok. 90% dalej traciło na wadze lub przynajmniej nie tyło ponownie.

„Na chłopski rozum” brzmi to banalnie: skoro uczestniczyli w grupie wsparcia poświęconej właśnie odchudzaniu, to wiadomo, że chudli. Jednak każda grupa wsparcia ma to do siebie, że bardzo trudno pozostać przy zdrowych nawykach i odejść od problemu, nad którym się pracuje. Tym korzystniej wypada grupa wsparcia poświęcona właśnie diecie. Choć naukowcy z University of Colorado będą badać sprawę dalej, to pierwsze obserwacje są bardzo budujące.

Wzajemna pozytywna motywacja odgrywa istotną rolę w odchudzaniu i zmianie trybu życia. Jeśli nie w grupie, może warto spróbować z bliską osobą? Nie tylko z otyłością, ale choćby z motywacją do większej sprawności, ćwiczeń czy poprawy sylwetki!

Źródło: Eurekalert.org

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *