Wyjeżdżasz? Może warto wynająć mieszkanie?

autor: • 15 czerwca 2024 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Coraz częściej wybierając się na wczasy najpierw szukamy ofert mieszkań prywatnych, a dopiero później namiarów na hotele. A może czas pomyśleć o wynajęciu komuś swojego mieszkania podczas nieobecności?

Wybierając miejsce pobytu na wakacje wielu z nas kieruje się łatwym dostępem do środków transportu, bliskością atrakcji turystycznych, ceną i – co najważniejsze – komfortem. Ostatecznie decydujemy się na lokale o przytulnym wyglądzie, gdzie po całym dniu pełnym wrażeń będziemy mogli się zregenerować i zebrać siły na kolejne godziny zwiedzania.

Dlatego wiele osób zamiast hotelowych pokoi decyduje się na wynajem krótkoterminowy. W tym wariancie turyści mają do dyspozycji coraz więcej mieszkań (od kawalerek czy pojedynczych pokoi, po apartamenty) w wybranych przez siebie miastach.

Wynajem krótkookresowy może zaoferować każdy właściciel nieruchomości, który chce czerpać zyski z posiadania własnego lokalu. W porównaniu z wynajmem długookresowym to opcja znacznie korzystniejsza, oczywiście jeśli liczyć tylko przychody.

Statystyki pokazują, że jeśli posiadamy dwupokojowe mieszkanie na wynajem w Warszawie, to w systemie miesięcznym możemy zarobić na nim 2600 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się wynająć je na tydzień np. 4-osobowej rodzinie, to możemy zyskać 1400 zł i to przy założeniu mocno konkurencyjnej ceny – 50 zł za osobę za noc.

Nie jest to oczywiście „biznes” całoroczny, przynajmniej w większości miejsc w kraju. W miastach turystycznych pokroju Krakowa czy Warszawy można jednak nastawić się na tę formę zarobku na dłużej. W innych miejscach korzystny może być najem na okres letni, gdy turystów jest najwięcej. Często mówimy o parach, rodzinach lub grupach znajomych, a dla nich prywatne mieszkanie to nie tylko korzystna cenowo opcja, ale też prywatność, jakiej nie da hotel.

Nie wszyscy zainteresowani wynajmem krótkoterminowym mogą sobie pozwolić na stałą opiekę nad gośćmi oraz przygotowywanie mieszkania dla kolejnych odwiedzających. To dosyć czasochłonne i ciężko to pogodzić na przykład z codzienną pracą. Takie czynności może za nas przejąć firma, która zajmuje się wyszukiwaniem, weryfikacją i opieką nad lokatorami oraz zapewni dodatkowe usługi, takie jak pobranie kaucji, sprawdzenie stanu mieszkania po wymeldowaniu, czy zadbanie o jego czystość.

Wynajem krótkookresowy jest rozwiązaniem pozwalającym generować duży zysk ze względu na częstszy wynajem na kilkudniowe pobyty. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę turystów odwiedzających polskie miasta każdego roku, możemy być pewni, że na nasze mieszkanie znajdzie się wielu chętnych. To, co dla osób, które chcą wynająć nieruchomość na długi okres może być minusem (jak bliskość centrum, czy towarzyszący temu hałas) dla zwiedzających będzie plusem, bo zapewnia łatwy dostęp do wszystkich atrakcji turystycznych.

Na podst. informacji prasowej

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *