Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, zasiądziemy do stołu, żeby spożyć kolację wigilijną. Świąteczne zwyczaje kulinarne obecne w Polsce znamy od wieków, jednak wiele krajów podkreśla wyjątkowość Bożego Narodzenia w zupełnie inny sposób…
Święta to okres tak ściśle związany z tradycjami, że często przyjmujemy je bez zastanowienia: bo zawsze tak było. Choinka? Nie ma przecież nic wspólnego z narodzinami Jezusa, to pogańska tradycja. Ale tradycja! Święty Mikołaj z dzisiejszych wyobrażeń nigdy nie istniał, a jednak nie wyobrażamy sobie bez niego Bożego Narodzenia. Ba, coraz częściej sięgamy po zachodnie zwyczaje, jak choćby wieszanie jemioły i pocałunki pod nią.
Tradycje mieszają się tym bardziej, że miliony Polaków zadomowiły się za granicą po otwarciu Unii Europejskiej i część z nich tam spędzi Święta. Inni z kolei wrócili lub przyjadą na końcówkę roku, ale przywiozą ze sobą nowe zwyczaje – ot, choćby na spróbowanie.
Świąteczne zwyczaje kulinarne w Europie
Repertuar polskich potraw wigilijnych składa się najczęściej ze smażonych ryb, kapusty z grochem, pierogów oraz czerwonego barszczu. Chociaż wielokrotnie wybieramy różne sposoby przyrządzenia tych dań, łączy nas jedno – tradycja. Piękne zwyczaje, mocno ugruntowane w kulturze i historii, posiadają również inne kraje.
W Hiszpanii na stołach króluje jagnięcina, owoce morza lub pieczony indyk, Francuzi najczęściej spożywają drób faszerowany kasztanami lub truflami, a we Włoszech popularnymi daniami są spaghetti z małżami i pieczona ryba. Czesi i Słowacy posiadają zwyczaj spożywania zupy grzybowej, Litwini przygotowują potrawy oparte o bakalie, grzyby, fasolę i kaszę, a na ukraińskim stole znajdują się gołąbki z kaszą gryczaną, barszcz czerwony, sos grzybowy i ryby. Natomiast, święta w Wielkiej Brytanii nie mogą odbyć się bez tradycyjnego, pieczonego indyka oraz specjalnych kiełbasek, zapiekanych w plasterkach boczku. Mieszkańcy europejskich krajów jednak rzadko decydują się na spożywanie postnych posiłków podczas Wigilii – ta tradycja jest powszechnie znana jedynie w Polsce. W większości krajów kluczowy jest pierwszy dzień Świąt.
To tylko nieliczne kulinarne zwyczaje obecne w Europie. Każdy z nich jest wyjątkowy dla mieszkańców poszczególnych krajów, dlatego od setek lat te niepowtarzalne tradycje są kultywowane. Chociaż nie wyobrażamy sobie świąt bez naszych ulubionych potraw, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas Bożego Narodzenia wypróbować propozycje, które królują na stołach w innych europejskich państwach.
Nowi towarzysze tradycyjnych, świątecznych potraw
Wprowadzenie do naszej tradycyjnej kuchni nowych elementów, produktów czy zwyczajów, nie musi oznaczać niekończących się eksperymentów, prób i błędów. Polacy stają się coraz bardziej obeznani w kuchniach świata, a zainteresowanie innymi krajami sprawia, że szukamy nowych przepisów i interpretacji kulinarnych.
Podczas gastronomicznych poszukiwań ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Na przykład postny charakter wieczoru wigilijnego może podkreślić sycylijska zupa rybna z dodatkiem dużej ilości cebuli, selera, kopru włoskiego, pietruszki, czerwonej papryki i pomidorów. Natomiast znakomite uzupełnienie rodzinnej kolacji w postaci deseru mogą stanowić alaskie babeczki z suszonymi lub kandyzowanymi owocami oraz masą bezową i lodami waniliowymi.
Nowe kulinarne propozycje to nie tylko okazja do poznania ciekawych smaków i rozwiązań stosowanych w kuchniach w innych zakątkach świata. Cieszy nas również radość i szczęście na twarzach najbliższych, których możemy pozytywnie zaskoczyć ciekawymi potrawami, podczas kolacji wigilijnej lub świątecznego obiadu.
Jak kulinarnie połączyć tradycję z nowoczesnością?
W czasie świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy potrawy, które na co dzień nie pojawiają się na naszych stołach. Wyjątkowość dań wigilijnych objawia się zarówno w ich postnym charakterze, jak i niezwykłej świątecznej oprawie (biały obrus, opłatek, wspólne śpiewanie kolęd, specjalne miejsce dla niespodziewanego gościa). To piękne polskie zwyczaje i tradycje, które powinniśmy nieustannie pielęgnować.
Trendy żywieniowe ulegają jednak zmianom, a wymiana kulturowa sprawia, że coraz częściej uzupełniamy dietę nowymi produktami lub poszukujemy substytutów dotychczasowych składników. Na europejskich stołach do łask wracają warzywa, które stają się podstawowym wyborem i fundamentem wielu potraw, nie tylko wśród wegetarian. Dlatego doskonałym uzupełnieniem bożonarodzeniowego obiadu lub wigilijnej kolacji mogą być np. warzywa przyrządzone na parze (rzepa, marchew, brokuł, groszek cukrowy), serwowane z masłami smakowymi. Bazując na nich możemy z łatwością przyrządzić pyszny świąteczny posiłek, który na stałe zagości w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia.
Mieszkańcy Europy chętnie wykorzystują w swoich przepisach „egzotyczne” produkty, które pozwalają podkreślić lub zmienić smak wielu potraw. Owoce lub warzywa dostępne wyłącznie w określonych regionach świata (np. sałatka z dodatkiem mango lub awokado), a nawet znane w Polsce (choć wciąż mało popularne) trufle, to doskonała propozycja urozmaicenia tradycyjnych potraw rodzimej kuchni. Możemy również zaadaptować przepis pochodzący z innych zakątków świata do polskich warunków (np. przygotować tradycyjnego karpia z dodatkiem sosu na bazie pomidorów, cebuli i czosnku popularnego w Portugalii).
Kuchenne eksperymenty, testowanie nietypowych połączeń smakowych oraz kultywowanie tradycji z dodatkiem nuty nowoczesności – to wszystko sprawi, że dostarczymy świątecznym potrawom nowego, wyjątkowego charakteru, a zaproszeni goście z pewnością docenią niepowtarzalny smak i aromat naszych kulinarnych propozycji.
Źródło: 38 PR