Dni ważne dla zdrowia człowieka

autor: • 19 lutego 2016 • Kobieta, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

O tym, jak będzie wyglądał stan naszego zdrowia decyduje już pierwsze 1000 dni życia. Czas od urodzenia aż do około 3. roku życia może być w tym wypadku kluczowy

Kobiety od momentu zajścia w ciąże starają się zapewniać swojemu dziecku wszystko to, co dla niego najlepsze. Dostosowują swoje życie, a także dietę do jego trybu. Rezygnują między innymi ze spożywania wielu używek lub szkodliwych produktów. Ta troska nie kończy się po urodzeniu. Wtedy rozpoczyna się jej kolejny etap.

Przejawem troski kobiety o zdrowie niemowlaka jest wtedy karmienie dziecka piersią, zapewniające mu najlepszy i najbardziej dopasowany do jego potrzeb sposób żywienia. Prawidłowe żywienie w czasie ciąży, laktacji oraz w pierwszych latach życia dziecka zapewnia zarówno odpowiednie przyrosty masy ciała, jak i optymalny stan odżywienia. Efekty starań mamy przynoszą owoc również w początkowym okresie życia jej dziecka – w pierwszych trzech latach bowiem dochodzi do tzw. programowania metabolicznego organizmu, a właściwy sposób odżywiania w tym czasie stanowi profilaktykę otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 i innych chorób w dorosłym życiu człowieka.

Dziecko potrzebuje jednak zupełnie innych produktów żywieniowych niż dorosły. Ta dieta z czasem ciągle się zmienia. Moment wprowadzania posiłków uzupełniających i sposób karmienia malucha do jego trzecich urodzin stanowią kolejny element kluczowy dla jego zdrowia.

Mały człowiek nie ma jeszcze odpowiednio wykształconego układu pokarmowego i odpornościowego. Jest także bardziej czuły na zanieczyszczenia żywności i konserwanty. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że ciągle zmieniają się jego potrzeby względem diety. Dlatego należy podchodzić do tego bardzo indywidualnie.

Dla organizmu noworodka  to właśnie tłuszcz jest podstawowym źródłem pozyskiwania energii, a trzy lata później są to węglowodany. Dziecko potrzebuje innej, w przeliczeniu na masę ciała, podaży kluczowych składników odżywczych, np. żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym DHA, koniecznych do prawidłowego rozwoju mózgu. Organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy przez cały okres 1000 pierwszych dni jego życia, dlatego warto kontynuować jego ochronę i zapewniać mu zbilansowaną, bezpieczną dietę, także na etapie jej rozszerzania.

Źródło: ALERT MEDIA

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *