Dzieci i soki owocowe to złe połączenie

autor: • 16 czerwca 2017 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała nowe wytyczne dotyczące podawania soków dzieciom. U niemowląt odradza to w całości, a u dzieci starszych norma powinna być poniżej szklanki dziennie aż do 6. roku życia

Historycznie uważano soki owocowe jako cenne źródło witaminy C oraz dodatkowe nawodnienie. Dlatego pediatrzy zalecali wprowadzanie ich do diety niemowląt stosunkowo wcześnie, zdecydowanie przed ukończeniem pierwszego roku życia. Soki był też zalecane dla dzieci z problemem zatwardzenia.

Dodatkowo, soki są reklamowane jako zdrowe, naturalne źródło cennych składników, jak np. wapń. Ze względu na cukier dzieci bardzo szybko przekonują się do smaku soków, ale właśnie cukier jest jednym z głównych zagrożeń wynikających ze spożywania soku przez niemowlęta.

W okresie wzrostu pierwszych zębów mlecznych i nieumiejętności ich mycia naraża je na szybką próchnicę. Dodatkowo brak protein czy naturalnego błonnika w większości soków może powodować zaburzenia wagi w okresie szybkiego rozwoju dziecka. Nie musi to oznaczać nadwagi, ale też niedowagę.

Z tych powodów Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) w najnowszym badaniu zaleca, by uczulić pediatrów na temat soków. Ci z kolei powinni przekazywać wiedzę rodzicom, a rekomendacja jest prosta: soki owocowe można wprowadzać do diety, ale najlepiej dopiero po okresie niemowlęcym. Dzieci w wieku 1-3 nie powinny spożywać więcej niż 110 ml soku dziennie (pół szklanki), a dla dzieci w wieku 4-6 rekomendacja rośnie do 170 ml.

Dodatkowe uwagi uwzględniają przestrogę przed podawaniem dzieciom soku w butelkach ze smoczkiem, ponieważ to wydłuża okres podawania cukru, zwiększając ryzyko próchnicy i wprowadzając u dziecka nawyk długiego picia soczków. AAP ostrzega również przed sokami rekonstruowanymi z koncentratu, nektarami zawierającymi mało soku i więcej dodanego cukru, a także przed 100-procentowymi sokami niepasteryzowanymi, w których mogą znajdować się bakterie szkodliwe dla zdrowia dzieci.

Źródło: American Academy of Pediatrics

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *