W królestwie warzyw i owoców

autor: • 19 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Lato to czas kiedy oferta owoców i warzyw jest bardzo bogata. Sklepy i targowiska przedstawiają nam obfitą gamę produktów, które mogą poprawić kondycję naszego organizmu. Powinniśmy skorzystać z tej różnorodnej oferty i postawić na zdrowe, pełnowartościowe owoce i warzywa.

Dlaczego warto?
Każdy wie, że zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa jest zdrowa. Czy umiemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ich spożywanie jest tak istotne? Po pierwsze są źródłem witamin i składników mineralnych. Po drugie, działają alkalizująco. Po trzecie, są dla organizmu dostawcą potasu, który ma pozytywny wpływ na pracę serca. Wpływ owoców i warzyw na zdrowie możemy analizować pod rożnymi kątami, biorąc pod uwagę: kaloryczność, wartość odżywczą, zawartość zanieczyszczeń czy cukrów prostych. Podążając tą ścieżką, za najkorzystniejsze dla organizmu warzywa możemy uznać: kalafior, brokuł, cebulę, rzodkiewkę i szpinak. Są to produkty, które zawierają jedynie 25 kcal w 100g, dlatego możemy jeść je bez ograniczeń.  Natomiast do najbardziej kalorycznych możemy zaliczyć: groch, fasolę, ziarna soi – należy spożywać je sporadycznie.

Co radzą eksperci?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization: WHO) spożycie warzyw i owoców powinno oscylować pomiędzy 400 a 800 gram – najlepiej podawane w postaci pięciu porcji, w tym soku. Taka ilość jest optymalna dla naszego organizmu, który nie potrafi magazynować niektórych składników odżywczych. Zalecanym sposobem jest przyjmowanie ich w mniejszych ilościach, kilkukrotnie. Zbilansowana dieta, zawierająca owoce i warzywa może zapobiec przewlekłym chorobom serca, nadciśnieniu tętniczemu, udarom, otyłości oraz cukrzycy typu 2. Ziemniaki, maniok i inne rośliny korzeniowe zawierające skrobię są przez WHO klasyfikowane jako warzywa – warto o tym pamiętać planując jadłospis. Niestety, badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że poziom spożycia owoców i warzyw w krajach europejskich jest wciąż niski. To wpływa na trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi i na narastający problem otyłości w naszym społeczeństwie.

Grupy kolorystyczne
Dietetycy i lekarze dzielą owoce i warzywa na pięć podstawowych grup kolorystycznych – każda z nich ma określone funkcje i właściwości żywieniowe. Czerwone – mają pozytywne działanie dla naszego serca i układy krwionośnego, zwłaszcza pomidory, buraki i papryka. Skutecznie obniżają cholesterol, bo zawierają antyutleniacze. Żółto-pomarańczowa grupa działa korzystnie na wygląd włosów, skory i paznokci. Natomiast zielone warzywa i owoce pomagają wyzbyć się toksyn – mają zbawienne działanie dla pracy jelit.

Oprac. Kinga Pinas

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *