Uciążliwe haluksy

autor: • 13 maja 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Zniekształcone stopy to nie tylko mankament estetyczny, ale i zdrowotny. Haluksy zazwyczaj uwidaczniają się za sprawą niewłaściwego obuwia, a potem trudno się od nich uwolnić. Można to jednak zrobić. Sekret tkwi w szybkiej interwencji

Pojawienie się haluksów może mieć swoje źródło w genetyce. Często pojawiają się one jednak, gdy nałożymy na nogi źle dobrane obuwie. Podobnie dzieje się również za sprawą wysokich obcasów. Obcasy podnoszą piętę o kilka centymetrów, a to sprawia, że przednia część stopy zostaje przeciążona i nieco się rozszerza. Jeśli obuwie ma dodatkowo szpiczaste czubki, wówczas siła nacisku na przedstopie, a tym samym ucisk na paluch, jest jeszcze większa. Pod wpływem zniekształcenia mięśnie stopy zaczynają inaczej pracować.

Tak właśnie powstaje haluks, zwany inaczej „paluchem koślawym”. Innymi słowy, jest to zniekształcenie stawu śródstopno-paliczkowego, które widoczne jest już gołym okiem. Objawia się jako wypukłość po wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy skrzywienie dużego palucha.

W tej sprawie da się jednak coś zrobić, oczywiście im wcześniej to zareagujemy tym łatwiej będzie nam się zmierzyć z haluksami. Nie da się ukryć, że spore znaczenie ma tu także sama profilaktyka, a więc dbanie o stopy, polegające na zapobieganiu deformacji i przeciążeniom. Jednak jeśli mimo jej stosowania halluksy się rozwiną, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. W zmianach o większym nasileniu wskazane jest leczenie operacyjne, które może zapobiec dalszemu pogłębianiu się zniekształcenia.

Najlepsze na zmniejszenie dolegliwości bólowych spowodowanych przez haluksy, są nieskomplikowane ćwiczenia, polegające na odciąganiu dużego palca od palca sąsiedniego. Aby efekty były widoczne, należy je powtarzać 30 razy, około 3 dni w tygodniu. Inne, równie pomocne ćwiczenia to: turlanie stopą niewielkiej piłeczki, stawanie na palcach i piętach naprzemiennie oraz chwytanie palcami stóp kawałków materiału, czy zwijanie ich.

Ważne jest jednak to, aby nie ignorować tego typu objawów, przeciwdziałać powstawaniu haluksów, a gdy się już pojawią, powiadomić lekarza.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *