Samochodem na wakacje

autor: • 24 sierpnia 2015 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają na wakacje samochodem. Zajmujemy pod tym względem drugie miejsce w Europie

W rywalizacji tej lepsi okazali się tylko Francuzi, bo aż siedmiu na dziesięciu mieszkańców Francji, w tym roku wybiera się w podróż po Europie autem.

Polak w podróży
Jak pokazują wyniki niedawno przeprowadzonego badania, w tym roku, aż sześciu na dziesięciu Polaków planuje pojechać na urlop autem i jest to zdecydowanie bliska sercu naszych rodaków forma wypoczynku. Czechy i Niemcy to kraje, które planuje odwiedzić największa liczba Polaków, po 22 proc. uzyskało każde z tych państw. Trochę niżej na liście popularnych miejsc wypadowych, uplasowała się Chorwacja, którą ma zamiar odwiedzić 16 proc. respondentów i Włochy, wybrane przez 12 proc. badanych. Często wymieniane przez Polaków są także Austria, Węgry i Francja.
Jaki jest powód tego, że ponad połowa Polaków preferuje wyjechać na wakacje samochodem, a nie innym środkiem transportu? Duża grupa, bo aż 78 proc. ankietowanych odpowiedziało, że podróżowanie samochodem daje im swobodę oraz większą elastyczność. Sześciu na dziesięciu respondentów za największą zaletę podróży samochodem uważa możliwość dotarcia do miejsc mało popularnych, czyli tym samym mniej uczęszczanych przez tłumy, a przez to bardziej klimatycznych. Inną korzyścią, wynikającą z luźnych samochodowych eskapad jest możliwość zrobienia większych zakupów. Jak wynika z raportu, turyści znad Wisły chętnie robią zakupy na wakacjach. Uwielbiamy różnego rodzaju pamiątki (66 proc.), jedzenie i lokalne delikatesy (45 proc.), wino (31 proc.), piwo i inne alkohole wysokoprocentowe, odzież i akcesoria ( po 24 proc.), perfumy (21 proc.), a także wiele innych upominków, które dzięki podróży własnym samochodem, możemy łatwo przewieźć do domu np. w bagażniku. Na dodatek nie ma w tej sytuacji, konieczności uiszczania dodatkowych opłat za nadbagaż, jak to ma miejsce chociażby podczas podróżowania samolotem.

Dane z raportu
Wyniki przeprowadzonego badania, na temat turystycznych upodobań Polaków,  mówią ogólnie bardzo wiele na temat skłonności naszych rodaków do podróżowania. Zgodnie z wynikami ankiety, poza najczęstszymi powodami, dla których ankietowani będą podróżować samochodem, czyli większą swobodą i wyborem miejsc mało uczęszczanych, podawana była także większa przyjemność z podróży, która ma znaczenie dla 44 proc. ankietowanych, jak również upodobanie do jazdy samochodem, istotne dla 37 proc badanych.
Co ciekawe, ankietę na temat podróżowania autem, przeprowadzono również wśród mieszkańców innych krajów. W tegorocznym badaniu uwzględniono w sumie dziewięć państw. A kto poza Polakami i Francuzami najchętniej wyjeżdża na wakacje prywatnym środkiem lokomocji? Między innymi Niemcy (58 proc.), Holendrzy (42 proc.), Szwedzi (30 proc.), Norwegowie i Brytyjczycy (po 28 proc), Duńczycy (24 proc.) oraz Irlandczycy (23 proc.).

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *